Setkání ministryně školství, mládeže a tělovýchovy s úspěšnými účastníky mezinárodních olympiád a dalších soutěží

Setkání  s úspěšnými studenty – účastníky mezinárodních vědeckých a technických olympiád konaných v Evropě, Asii a Americe se koná ve čtvrtek 15. prosince 2016  v Národní technické knihovně v Praze 6.

V letošním roce reprezentovalo Českou republiku na 17 mezinárodních olympiádách 73 úspěšných studentů – laureátů národních soutěží. V silné mezinárodní konkurenci získali celkem 6 zlatých, 19 stříbrných, 14 bronzových medailí a 11 čestných uznání. Jedním ze zlatých olympioniků je Václav Volhejn, žák septimy Gymnázia Jana Keplera v Praze 6. Zlatou medaili za 15. místo z Mezinárodní olympiády v informatice, která se konala v ruské Kazani, získal v konkurenci 308 soutěžících z 80 zemí světa. Je to první zlatá medaile pro Českou republiku od roku 2010.

Barbora Čechová, další úspěšná účastnice, bývalá žákyně Gymnázia Matyáše Lercha v Brně a dnes již studentka medicíny, vybojovala na „olympiádě“ vědeckých talentů Intel ISEF v americkém Phoenixu čtvrtou hlavní cenu v oboru biochemie za projekt studia jednoho z lidských proteinů. Na nejprestižnější vědeckou soutěž jsou účastníci vybíráni z více než 400 národních a regionálních soutěží ze 70 zemí světa.

Setkání se rovněž zúčastní vedoucí delegací, kteří žáky na mezinárodní soutěže připravovali a k jejich úspěchu přispěli, a další hosté. Mezinárodní olympiády navazují na předmětové soutěže vyhlašované a financované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Národní institut pro další vzdělávání se jako spoluorganizátor podílí na organizační přípravě vlastní slavnostní akce. Kromě toho pracovníci Talentcentra NIDV zajišťovali přípravu a výjezd delegací studentů na čtyři mezinárodní soutěže (Intel ISEF, EU Contest for Young Scientist, European Union Science Olympiad a Milset EXPO Science Europe).