SOČ? SOČ!

Středoškolská odborná činnost (SOČ) je prestižní soutěží s mnohaletou tradicí. Historie SOČ se začala psát již v roce 1979, tehdy byla ještě soutěží československou. Pokud se v SOČ umístíte na předních místech, máte otevřené dveře k dalšímu studiu a pro řadu z vás bude SOČ startem vaší budoucí vědecké kariéry, pro jiné šikovným způsobem, jak si vyzkoušet, jestli je zamýšlený obor vysokoškolského studia skutečně baví. SOČ je soutěží víceoborovou, mezi 18 soutěžními obory si tedy vybere každý z vás, ať studujete na kterémkoli typu střední školy. SOČ přitom není jen vědomostní soutěží. Prokazujete zejména schopnost samostatné práce a na rozdíl od jiných středoškolských soutěží si ve všech kolech vyzkoušíte obhajovat práci před odbornou porotou. Rozvíjíte tedy i své prezentační dovednosti a schopnost reagovat na dotazy porotců. Ti nejlepší z vás pak vyjedou na zahraniční soutěže.

5+1 důvod, proč se pustit do SOČ

Důvod 1: vyzkoušíte si vědeckou práci

Do SOČ se můžete pustit ve škole, ale také v laboratoři vysoké školy nebo Akademie věd ČR. Na rozdíl od spolužáků, kteří se do SOČ nezapojí, získáte již na střední škole zkušenosti, díky nimž pro vás bude psaní bakalářských, diplomových a disertačních prací hračkou. A pokud náhodou nemáte vědecké ambice, získáte neocenitelné zkušenosti pro jakékoliv intelektuální zaměstnání. A možná si vás na SOČ vyhlédne budoucí zaměstnavatel, který vám nabídne dobrou práci či brigádu.

Důvod 2: vyberete si vysokou školu

Váháte mezi dvěma nebo třemi obory vysokoškolského studia? Zkuste si v jednom z nich napsat SOČku. Získáte tak důkladný vhled, který vám pomůže s rozhodnutím, jestli je zvolený obor pro vás tím pravým.

Důvod 3: zbavíte se trémy

Pokud postoupíte až do celostátní přehlídky, vyzkoušíte si veřejnou prezentaci své práce před nejméně čtyřmi odbornými komisemi. Zbavíte se tak trémy a navíc dostanete až čtyři kvalitní zpětné vazby, které vám umožní posunout se dál.

Důvod 4: poznáte zajímavé lidi

Nudíte se ve škole, protože spolužáky nic nezajímá a nic nebaví? Zajeďte se podívat na libovolné kolo SOČ a uvidíte na jednom místě tolik inteligentních a zapálených lidí, až vám z toho bude přecházet zrak.

Důvod 5: procestujete svět

V průběhu každého ročníku projdete kolem školním, okresním, krajským a celostátním. V ideálním případě tak navštívíte čtyři česká a moravská města. A pokud budete dobří. můžete se v rámci SOČ zúčastnit nejrůznějších seminářů, letních škol a soutěží, a to i zahraničních.

Bonusový důvod: vylepšíte si životopis

Na jedno pracovní místo se dnes hlásí desítky zájemců. Všichni mají vysokou školu, všichni vlastní řidičský průkaz, všichni mluví anglicky. Začínají rozhodovat detaily, třeba relevantní mimoškolní činnost, jako je právě SOČ.

Co říkají o SOČ absolventi?

marketa-malaNapsat SOČ bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí. SOČ mi v první řadě pomohla překlenout se z fáze povrchní znalosti „všeho a ničeho“ ve skutečné porozumění určité oblasti. Byla to pro mě velká výzva, koncentrovat veškeré úsilí na jednu „velkou věc“ místo desítky menších. Díky tomu si teď před každou novou výzvou, která přede mnou stojí, můžu říct „zvládla jsem SOČku, zvládnu i tohle“ a to mě dostává dál, než bych si kdy dřív dokázala představit.

Markéta Malá

oldrich-janousekSOČ mi velice pomohla v projevu na veřejnosti, ať už v mateřském, či anglickém jazyce. Naučil jsem se, jak správně upravovat práce v textových dokumentech. Seznámil jsem se s mnoha fajn lidmi, kteří mají stejný nebo podobný zájem, s nimiž jsem následně mohl diskutovat o tématech, která mě zajímají a navázat s nimi kontakt. Ujasnil jsem si, čemu bych se chtěl věnovat v budoucnu, včetně výberu VŠ. Určitě bych doporučil vybrati si téma které Vás opravdu zajímá, ale také aby dávalo smysl lidem nejen z ČR, ale i jiných států.

Oldřich Janoušek

karina-movsesianDíky SOČ a práci nad svými projekty v laboratoři jsem získala neocenitelné zkušenosti s navrhováním experimentů, interpretací výsledků a prezentací dat. Navíc díky skvělému vedoucímu laboratoře mám možnost se na konferencích potkávat s největšími osobnostmi v mém oboru, což je nesmírně přínosné při volbě budoucího studia.

Karina Movsesian

ondrej-belfinKdyž jsem se před čtyřmi roky rozhodl, že se zúčastním Středoškolské odborné činnosti, vůbec jsem netušil, co všechno díky ní zažiju a poznám. Mohl bych vám zde dlouze vyjmenovávat, co se díky SOČ naučíte, ale chtěl bych zmínit jen to nejdůležitější. Jednoznačně největším přínosem je to, že zvládnete realizovat velký, někdy i několikaletý projekt. Od rozhodování o výběru tématu, přes kontaktování konzultantů, přípravy rešerše, samotné práce například v laboratoři na studentské stáži až po sepisování výsledků a především vlastní prezentaci práce a následné obhajoby. Odměnou pro ty nejlepší je pak určitě účast v celostátním kole, kde máte možnost seznámit se s velkým množstvím talentovaných studentů z různých oborů. Můžete mi věřit, že takové setkání je velmi motivující k další práci. A pokud je vaše práce opravdu na vysoké úrovni, můžete být dokonce vybráni i k reprezentaci SOČ v zahraničí. Dalším neocenitelným přínosem jsou jak noví kamarádi z celé republiky, tak získané kontakty na akademické pracovníky, které jste měli možnost během práce na projektu potkat. Ať už jste začínající SOČkaři nebo o své účasti teprve uvažujete, určitě do toho běžte, protože to, co se v rámci SOČ naučíte, vám škola nedá a bude se vám to v životě hodit. Nemusíte být tím nejchytřejším ze svých vrstevníků, důležité je, že máte motivaci dozvídat se nové věci a dělat něco navíc. To je ten nejcennější talent, který v sobě můžete objevit.

Ondřej Belfín

vaclav-ryslinkAčkoliv jsem ze začátku trochu váhal, zda se vůbec do podobného projektu pustit, mohu nyní s klidným svědomím prohlásit, že se jednalo o jedno z mých nejlepších rozhodnutí. Při zpracovávání své práce jsem totiž získal nejen nespočet nových znalostí, ale také mnoho podobně laděných přátel, díky kterým mám chuť se stále zlepšovat.

Václav Ryšlink

anna-kasakovaStředoškolská odborná činnost mi dodala odvahu pouštět se do nelehkých situací. Naučila mě, že když chce člověk něčeho dosáhnout, musí si svou cestu probojovat.

Anna Kasáková