Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ SOČ na vysoké škole

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #1037 Odpovědět
   Petra
   Host

   Ráda bych slyšela od bývalých SOČkařů, jestli jim SOČ nějak pomohla při přijímačkách nebo studiu na VŠ? Díky

  • #1038 Odpovědět
   Franta
   Host

   Ahoj Petro,
   každá VŠ to mívá jiné, většinou je to však skvělý bonus a já jsem díky tomu mohl jít na VŠ s přehledem.
   SOČka pomůže především později, mám již zkušenosti s rozvrhnutím si práce (vše co dělám), samotném řešením problémů (semestrální práce, projekty, …) a nakonec i sepsáním dokumentace (bakalářská práce, …).
   SOČkou ztratíš sice hromadu času na SŠ, ale na VŠ (později) díky tomu hromadu času ušetříš.

   Rozhodně do SOČky jdi a přeji hodně sil.
   Franta

  • #1045 Odpovědět
   Patrik K.
   Host

   Ahoj Petro!

   SOČ dokáže při přijímacím řízení doopravdy velmi pomoct, většinou jsou za ni udělovány body „navrch“. Většina vysokých škol si cení zájmu o obor ještě předtím, než jsi ho začala studovat přímo na vysoké škole. Dále také, když je součástí přijímacího řízení i ústní pohovor, tak můžeš své práce přinést a ukázat je komisi, což snad nikdy nezanechalo negativní dojem. V případě dalších otázek mě neváhej kontaktovat, byl jsem dvakrát účastníkem celostátní přehlídky a troufám si říct, že bych byl schopen v lecčem poradit.

   Mnoho úspěchů při tvorbě práce!

   S pozdravem

   Patrik Kučera (patrik.kucera@fsv.cvut.cz)

  • #1046 Odpovědět
   Tomáš Doseděl
   Host

   To je docela zajímavé téma, díky za něj. Má někdo konkrétní zkušenosti, že mu někde přičetli za SOČku body? Klidně sem napište konkrétní školu/fakultu/obor, podle mě to řadě lidí pomůže…

  • #1047 Odpovědět
   Šárka Navrátilová
   Host

   Ahoj Petro,
   nemůžu na otázku Tomáše Doseděla napsat, že by mi díky prvnímu místo na celostátní přehlídce SOČ prominuli přijímačky na VŠ – prostě proto, že se to nestalo. Mohu ale odpovědět, že jsem díky účasti v SOČ získala k místu na univerzitě, na kterém mě to baví stále víc 🙂
   Mně osobně nejvíc pomohlo, že jsem si u SOČ mohla poprvé vyzkoušet, jak se vlastně dělá takový (vědecký) projekt, do kterého člověk vstupuje s nějakým nápadem a pak své představy postupně rozvíjí, doplňuje, opravuje… Až nakonec stojí před nějakou komisí a musí si své výsledky obhájit. Díky tomu jsem na VŠ přišla s tím, že jsem tušila, jaké postupy práce mi zhruba vyhovují, kde mohu narazit na problémy nebo jak třeba mluvit s vyučujícími na konzultacích, abych si od nich odnesla co nejvíce.
   Bylo pro mě také výrazně jednoduší vymyslet si téma diplomky (a nakonec i disertace), protože jsem už při psaní SOČce objevila „bílá místa poznání“, která jsem nestihla zaplnit a ke kterým jsem se později (a s novými poznatky ze studia na VŠ) mohla vrátit.
   A asi můžu i přiznat, že jsem díky SOČce (a hlavně seminářům Sdružení na podporu talentované mládeže) zjistila, jak zhruba funguje výzkum a jeho prezentace, a díky tomu jsem se mohla začít poměrně brzy zapojovat i na naší katedře do různých projektů. Potom už to byl jen krůček k tomu, abych si podala přihlášku na doktorát 🙂
   Šárka

  • #1054 Odpovědět
   Miroslav Peřina
   Host

   Ahoj Petro!
   Musím říct že mě osobně Socka moc pomohla. Ať už jde o zkušenosti z laboratoře, psaní nějaké práce na úrovni nebo obhajoby. Taky jsem si ujasnil co v budoucnu chci a nechci dělat.
   Co se jedná ohledně bonusu, tak jelikož jsem těch soutěží měl více, prijimacky jsem vůbec nedělal. Teď jsem ve tretaku na Biochemii, PřF UP v Olomouci. Za medailové umístění v jakékoliv soutezi, tedy i Socce dává PřF speciální stipendium 10 000 Kč hned po zápisu. Což se hodí. Ted uz spolupracuju na novém výzkumu, ale základ mi dala právě Socka.

  • #1188 Odpovědět
   Ivana
   Host

   Dobrý den,
   chtěla bych se zeptat, když se zúčastní SOČky, ale neumístím se, jestli i za tu účast budu mít body na vysokou školu navíc?
   Děkuji za odpověď
   Ivana

  • #1189 Odpovědět
   Petra
   Host

   Dobrý den,
   chtěla jsem se zeptat, když jsem se SOČ zúčastnila v minulých letech a chtěla bych ji použít k prominutí přijímacích zkoušek na VŠ (což je opravdu na některých VŠ možné), kde získám potvrzení, o tom, že jsem se zúčastnila SOČ?
   Děkuji za odpověď
   Petra

  • #1190 Odpovědět
   Tomáš Doseděl
   Host

   Dobrý den,

   potvrzení o účasti vydává organizátor, např. na celostátním kole dostanou všichni certifikát podepsaný předsedou celostátní poroty.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 vláken odpovědí
Odpověď na téma: SOČ na vysoké škole
Informace o uživateli: