Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Pardubický Příprava matričního pracovního referenčního materiálu

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #20529 Odpovědět
   Šimon Sládek
   Host

   V dnešní době se referenční materiály (RM) staly téměř neodmyslitelnou součástí veškerých analytických laboratoří. Příprava plnohodnotného RM je poměrně zdlouhavá, složitá a ekonomicky náročná, avšak navzdory tomu, vzhledem k čím dál větší poptávce, existuje v globálním měřítku mnoho institucí, jež se jejich přípravou zabývá.

   Jedná se o materiály nebo látky, jež jsou používané primárně pro validaci analytických metod, kalibraci instrumentů, verifikaci správného provedení metod, výcvik analytiků a v neposlední řadě pro provádění interních kontrol jakosti analýz (QC) a mezilaboratorních porovnávacích zkoušek (QA) . Vzhledem k velkému využití a vysoké ceně certifikovaných referenčních materiálů (CRM), se spousta laboratoří pokouší najít alternativní metodu, při níž by nebylo nutné materiál používat tak intenzivně.

   Jedna z nejefektivnějších alternativ je interní výroba vlastního pracovního referenčního materiálu (QCM), jež byl analyzován a validován na základě zakoupeného CRM. V případě QCM se jedná o dostatečně homogenní stálou směs (nejlépe ve formě prášku), která je dostatečně podobná s CRM.

   Cílem mé práce bylo pro plymouthskou univerzitu připravit více než 100 g dostatečně komutabilního matričního QCM, jež by zde mohl sloužit pro validaci a verifikaci analytických metod a standardních operačních postupů.

   Omlouvám se za kvalitu zvuku u videa. Bohužel se mi nepodařilo za tak krátký čas sehnat kvalitnější mikrofón.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
Odpověď na téma: Příprava matričního pracovního referenčního materiálu
Informace o uživateli: