Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 18 informatika

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 22 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #23563 Odpovědět
   Miroslava Fatková
   Host

   Porota oboru 18 – informatika
   Složení poroty:
   Mgr. Roman Neruda, CSc. – předseda
   Ing. Robert Kohout
   Ing. Stanislav Jura, CSc.
   Ing. Ondřej Mandík
   Ing. Jaroslav Hodál, Ph.D.

  • #23985 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Vážené studentky, vážení studenti,
   jménem poroty oboru 18 – Informatika, bych vám chtěl poděkovat za zajímavé práce a zvlášť ocenit úroveň vašich prezentací. Připravili jsme pro každou práci dvě doplňující otázky, které vložíme sem do fóra a vy na ně mezi 9-10 hodinou prosím odpovězte. Poté si vaše odpovědi přečteme a celkově práce zhodnotíme. Hodně zdaru nejen v celostátním kole SOČ přeje Roman Neruda (předseda poroty 18)

  • #24016 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 1: Měj přehled: agregátor zpráv (M. Bravanský)

   1. Počítáte s možností, že zpravodajské servery občas uveřejněné články aktualizují? Změní se tím obsah a tím pádem i relevance ve vašem algoritmu.

   2. Jak byste srovnal svůj systém s existujícími agregátory zpráv typu GoogleNews?

   • #24468 Odpovědět
    Michal Bravanský
    Host

    Vážená poroto,
    pokusím se co nejpřesněji zodpovědět na Vaše otázky.

    1)Počítáte s možností, že zpravodajské servery občas uveřejněné články aktualizují? Změní se tím obsah a tím pádem i relevance ve vašem algoritmu.

    Ano, program pravidelně stahuje články za poslední 2 dny přibližně každou hodinu a kontroluje, jestli se jejich obsah nezměnil. Tyto průběžné aktualizace jsou potřebné k vytvoření kvalitní sítě článků uvnitř programu. Pokud dojde ke změně textu článků, dojde k jeho znovuzaembeddingování (převedení textu na vektor) a program bude pracoval už pouze s tímto novým vektorem. Pokud článek ještě nebyl publikován, dojde ke zveřejnění jeho nejnovější verze.
    Obsah už publikovaného příspěvku se nemění, protože to sítě Instagram a Twitter API neumožňují, a tak by bylo jedinou možností vytvořit nový příspěvek. Této variantě se snažím vyhnout, aby nebyl uživatel zahlcen duplicitními příspěvky. Cílem této práce je mít příspěvky napříč sociálními sítěmi jednotné, takže z toho důvodu se ani na Facebooku neaktualizují.

    2. Jak byste srovnal svůj systém s existujícími agregátory zpráv typu GoogleNews?

    Výhodou mého projektu je právě využití sociálních sítí, kdy příspěvky mohou zasáhnout a dostat se k mladší generaci. V takovém případě za mě sociální síť přiřadí zprávy k uživatelům podle jejich preferencí a zobrazí se jim. Uživatel tedy nemusí vystupovat ze své komfortní zóny, tedy vyhledávat si zprávy online, ale vidí obsahově preferované články na svém feedu.

    Algoritmus různých agregátorů je využíván pouze danou společností a není k němu umožněn přístup dalším subjektům, zatímco v současné době dochází k implementaci programu Měj Přehled do zpravodajské aplikace NewsKit a na stránkách Seznamu.

    S pozdravem
    Michal Bravanský

  • #24033 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 2 – Sociální síť Branch (M. Brožek)

   1. Popiste jakym zpusobem probiha reseni hlasenych incidentu, napriklad pokud nekdo porusi autorska prava, nebo zverejni zakonem zakazany obsah?

   2. Kdo jsou potenciální zákazníci pro použití Vaší sítě?

   • #24194 Odpovědět
    Matěj Brožek
    Host

    Dobrý den, děkuji za dotazy.

    1. Popiste jakym zpusobem probiha reseni hlasenych incidentu, napriklad pokud nekdo porusi autorska prava, nebo zverejni zakonem zakazany obsah?

    Vzhledem k privátnosti sítě je toto velmi obtížné řešit. Na všech ostatních sociálních sítích je pro takový případ určen speciální tým, který manuálně posuzuje většinou nahlášených příspěvků, popř. je na stránce přítomen strojově učený program, jenž automaticky označuje obsah porušující autorská práva.
    Oboje možnosti jsou pro mne zatím nemožné. Otázka je, dá-li se tomu vůbec zabránit. Pokud si, obdobně jako moji stránku, založím na vlastní doméně vlastní WordPress stránku pod přihlášením, taky na ní můžu vkládat potencionálně nevhodný obsah, bez zásahu vnější.
    Pro tento případ mě tedy napadlo jediné řešení – udělat na každé iteraci sítě roli správce – uživatele, který stránku založil a vlastní danou doménu. Tomu se potom budou nahlašovat nevhodné příspěvky a on bude mít právo je smazat či potrestat dané uživatele. Takový systém bych chtěl do budoucna implementovat, obecně si pohrávám s myšlenkou uživatelských rolí.

    2. Kdo jsou potenciální zákazníci pro použití Vaší sítě?

    Jako své potencionální zakázniky vidím užší okruhy lidí. V mém případě se jedná o rodiny, sdílející si mezi sebou privátní obsah. Další skupinou by například mohla být bývalá třída základní/střední/vyské školy, podobně jako již bývalá služba „Spolužáci.cz“. Napadají mě též různé spolky, zájmové skupiny či kroužky. Čili v souhrnu nějaká uzavřená skupina lidí.

  • #24053 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 3 – Parkovací systém (T. Černý)

   1. Jak by se dalo řešit rozlišování příjezdu a odjezdu vozidla v situaci, že bude společný vjezd i výjezd (jedna cesta) tak, aby se nesnímaly SPZ zezadu?

   2. Pokousel jste se system testovat i za zhorsenych svetelnych nebo klimatickych pomdminek?

   • #24377 Odpovědět
    Tomáš Černý
    Host

    Děkuji porotě za otázky, zde jsou mé odpovědi.

    1. Jak by se dalo řešit rozlišování příjezdu a odjezdu vozidla v situaci, že bude společný vjezd i výjezd (jedna cesta) tak, aby se nesnímaly SPZ zezadu?

    Předpokládám, že to myslíte tak, že SPZ stále snímají dvě zaření, jedno pro každý směr. Je zde několik možností, ze kterých by se muselo vybrat a které by se musely vyzkoušet.

    Nyní mě napadájí 3 řešení, která by šla kombinovat:

    A. Jakmile je vozidlo detekováno zařízením v jednom směru, v druhém směru by bylo vozidlo ignorováno. Zde by mohl být problém odhadnout čas nutný pro vozidlo se dostat mimo dosah.

    B. Čidla detekce pohybu v obou směrech by zajisté pomohla. Oproti variantě A by tato varianta měla být výrazně spolehlivější. Pro jeden směr by se použila dvě čidla, která by měla mezi sebou vzdálenost třeba 0.25 metru, aby šlo detekovat směr. Co se týče pozice čidel, tak buď ve vozovce, popřípadě retardéru, nebo na straně. Pozice je situační.

    C. Nejuniverzálnější by bylo detekovat orientaci vozidla přímo z obrazových dat ze zařízení. Např. využít toho, že zadní světla mají zcela jiný odstín než ta přední.

    Na druhém konci spektra co se týče složitosti je natrénovat neuronovou síť. Zpracováváme obraz, tedy konvoluční síť, jejímž vstupem je snímek ze zařízení a výstupem by byly tři pravdepodobnosti: pravděpodobnost žádného vozidla, pravděpodobnost předku vozidla a pravděpodobnost vozidla zezadu. Co se týče architektury, tak se ukazuje, že nejlepší bývá mít několik konvolučních vrstev, pak několik plně propojených vrstev. Nakonci by měla být softmax vrstva, aby součet pravděpodobností byl 1. Optimalizace sítí je téma samo o sobě, takže dál se o tom rozepisovat nebudu.

    U takovýchto řešení se může vyplatit využít existující síť, která umí řešit podobný úkol, vyměnit její poslední vrstvu a přetrénovat ji na našich datech (takzv. transfer-learning). Další možností je inspirovat se u řešení, která řeší přesně tento problém, tedy bych se asi začetl do https://www.ri.cmu.edu/pub_files/2010/6/paper.pdf, kde jsou zmíněny veřejné datasety pro trénování, cross-validaci a testování.

    2. Pokousel jste se system testovat i za zhorsenych svetelnych nebo klimatickych pomdminek?

    Ano, zkoušel jsem zhoršené světelné podmínky, klimatické nejsou přeci jen tak replikovatelné. Přesnost ve zhoršených světelných podmínkách je pak pochopitelně nižší. Pokud by byl systém nasazen v takovém provozu, stačí nasvítit předpokládanou pozici SPZ světlem tak, aby nebyl osvícen řidič. Světlo lze spínat na základě signálu z čidla pohybu. Chránit obraz zařízení proti např. dešti je již vyřešeno v existujících CCTV kamerách, takže tam by se šlo inspirovat. V textu práce jsem zmínil, že zařízení by mělo být v krabičce. Ta by mohla mít sklíčko, které by šlo pokrýt hydrofobní vrstvou (voda se na něm neudrží). Hydrofobní vrstva už samozřejmě testovatelná je.


    Tomáš Černý
    tmscer@gmail.com
    https://tmscer.cz

  • #24065 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 4 – Neuronové sítě (J. Havelka)

   1. U Vasi prace shledavame zajimavy presah do oboru 12 – Didakticke pomucky, dokazal byste navrhnout vyuziti Vaseho textu pro vyuku na stredni skole? Jakych fundamentalni znalosti by zak, ktery se bude na zaklade Vasi prace seznamovat s NN, mel nabyt?

   2. Popiste prosim svou motivaci a zkusenosti s Kotlinem.

   • #24287 Odpovědět
    Jonáš Havelka
    Host

    Dobrý den,
    posílám odpovědi k Práci 4 — neuronové sítě

    1. Ano. Text by se však musel trochu zjednodušit (detailně popsat, jak se od jedné rovnice dostávám k druhé a proč to dělám, a přidat ilustrační obrázky). Výsledné rovnice by si mohl následně žák zkusit naprogramovat a vyzkoušet si, že neuronové sítě nejsou magie, kterou umí jen vystudovaný informatik, ale že je zvládne vytvořit i sám.

    Žák by jistě měl vědět něco o maticích, hlavně maticové násobení (pro to bych mu doporučil https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1soben%C3%AD_matic). Znalost derivací (alespoň vědět, o co jde) je jistě výhodou, avšak pravděpodobně stačí osvětlit, že derivace určuje, jak moc se daná proměnná podílí na výsledku.

    2. Kotlin jsem si zvolil proto, že je inovativní a má široké spektrum využití (ať už na webových stránkách, na počítači jako takovém, či v zařízení se systémem Android, kde je dokonce oficiálním hlavním programovacím jazykem). Pro neuronové sítě se hodí i z důvodu, že ho lze kompilovat do binárního kódu, tedy jejich učení může probýhat rychle (s využitím všech zdorjů počítače), i když cílová platforma, kde budou již naučené neuronové sítě využívány je pomalá (např. web).

    Mě, jako člověka, co si oblíbil Javu, Kotlin velmi zaujal, jelikož odstraňuje mnoho nedostatků Javy (např. chybějící lambda funkce), přidává mnoho zajímavých konceptů, zkracuje a zpřehledňuje kód a nabízí širší využití. V Kotlinu se mi programuje dobře, rychle a snadno v něm hledám chyby nebo vytvářím dobrou strukturu programu.

  • #24079 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 5 – SázavaGO (J. Kollert)

   1. Jak se prováděly testy s prodejnou?

   2. Co se stane, pokud se ceny změní mezi vložením do košíku a zaplacením?

   • #24233 Odpovědět
    Jan Kollert
    Host

    Odpovědi k práci 5 – SázavaGO (J.Kollert)

    1. Jak se prováděly testy s prodejnou?
    Co se samotného testování týče, běží zatím v interním testování pomocí Google Play Console. To znamená, že uzavřený okruh lidí, který má přístup k tomuto systému, průběžně zkouší a poté zasílá případné chyby, nedostatky či návrhy na vylepšení mně na email. Testování na prodejně proběhne až se systém dostane do první nasaditelné verze. Umím si to představit tak, že se o víkendu nebo v týdnu po otevírací době, zajede na nejbližší prodejnu s vedením pekárny, kde si vyzkoušíme jak by to mělo vypadat. Pokud by vše sedělo a vše bylo v pořádku. Šlo by se dál k seznámení prodavaček této prodejny se systémem a otestováním systému opět se zaměstnanci pekařství během normálního provozu. Pokud by vše probíhalo hladce, navrhoval bych spustit první vlnu systému tzn. zpřístupnit ho pouze okolním městům centrály. Pokud se neobjeví problémy, bude se moct systém nasadit na celou síť prodejen (samozřejmě za předpokladu, že bude se systémem seznámen personál prodejen).

    2. Co se stane, pokud se ceny změní mezi vložením do košíku a zaplacením?
    Každý produkt v databázi, má i číslo svojí verze, které se zvedne při každé změně ze strany administrátora. Systém před platbou porovnává verzi v aplikaci a verzi v databázi. Pokud se neshodují, systém zákazníka upozorní na změnu, a produkt či produkty odstraní z košíku.

  • #24095 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 6 – Vzdálený monitoring stavu včelího úlu (S. Zemek)

   1. Vyznamne pro vcelare je sledovani ubytku vahy ulu v zimnim obdobi, kde je ale vaha casto zkreslena snehem lezicim shora na ulu? Navrhnete jak by bylo mozne toto zkresleni kompenzovat?

   2. Jaké výhody a nevýhody má vaše komunikační řešení oproti využití GSM modulu?

  • #24108 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 7 – Využití shlukové analýzy pro segmentaci dat (P. Stádník)

   1. Máte nějaké srovnání s jiným SW pro shlukovou analýzu dat?

   2. Jake ulohy byste rad v budoucnu pomoci shlukovacky resil? Mate nejaky cil nebo konkretni problem, kde uvazujete ze nasaseni k-means nabidne lepsi reseni tohoto problemu, nez soucasne postupy?

   • #24424 Odpovědět
    Petr Stádník
    Host

    Dobrý den, vážení porotci,
    děkuji za otázky a zde posílám odpovědi:

    1. V práci porovnávám dva různé algoritmy k-means – Lloydův a MacQueenův, ale chtěl bych se seznámit a vyzkoušet také metodu spektrálního shlukování (spectral clustering), která by mohla vracet ještě lepší výsledky.

    2. Ano určitě, jedním z oborů je například biologie/genetika. Podařilo se zosnovat setkání zástupců VŠB-TUO a Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci, kde se zabývají transkriptomickými daty, ze kterých získávají přesnější informace co se v buňkách reálně děje, které geny jsou exprimovány (přepisovány) a v jakém množství. Konkrétně se zabývají buňkami ječmene a právě tyto data se mi podařilo získat a jejich zpracováním bych se chtěl dále zabývat. Tento přístup je v dané oblasti poměrně novátorský, data byla zatím zkoumaná jen z pohledu biologů a zapojení matematiky a informatických algoritmů by mohlo přinést zajímavé výsledky a je o něj zájem.

  • #24119 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 8 – Aplikace pro školní soutěže (M. Zajíček)

   1. Jak se synchronizuje start od časomiry k soutěžícímu?

   2. V soutezich zalozenych na mereni casu jsou typicke „trestne minuty“, tedy manualni navysovani casu na zaklade pravidel souteze. Jakym zpusobem by bylo mozne tuto funkcionalitu pridat a kolik by to stalo clovekohodin?

  • #24135 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 9 – Cesta k IPv6-only síti SŠ-COPT Kroměříž (O. Budín)

   1. Jaké souhrnné investice (řádově) si vyžádal přechod na IPv6 ve vaší škole?

   2. Jaký byl největší technický problém s nasazením IPv6?

   • #24490 Odpovědět
    Ondřej Budín
    Host

    Vážená poroto,

    v následujících odstavcích se pokusím zodpovědět Vaše doplňující otázky.

    Otázka první: Jaké souhrnné investice (řádově) si vyžádal přechod na IPv6 ve vaší škole?

    S implementací IPv6 protokolu jsem začal koncem letních prázdnin v roce 2018. Do finálního stavu se podoba sítě školy dostala v lednu 2020. V průběhu uvedeného období jsem se práci SOČ věnoval převážně v čase po vyučování a ve svých volných dnech.
    Stovky hodin času zabralo samotné studium problematicky a dokumentace síťových prvků (viz množství použité literatury v práci), dále pak plánování, testování, ladění nebo také koordinace a vyjednávání se Zlínským krajem. Samotné „zprovoznění“ IPv6 konektivity zabralo několik desítek hodin času.

    Pokud bych prováděl implementaci IPv6 protokolu v dalších školách se zkušenostmi získanými vypracováním této práce SOČ, jednalo by se řádově pouze o desítky hodin včetně plánování a samotné realizace. Nyní se totiž připravuji na implementaci IPv6 protokolu v další škole.

    Nákup nových síťových prvků ― speciálně kvůli implementaci IPv6 ― nutný nebyl.

    Otázka druhá: Jaký byl největší technický problém s nasazením IPv6?

    Jako největší problém s nasazením IPv6-only sítě považuji absenci podpory 464XLAT (respektive CLAT) v operačním systému Windows. CLAT se ve Windows 10 sice již nachází, ovšem jeho použití je umožněno pouze pro mobilní připojení (LTE). Nelze jej bohužel aktivovat pro Wi-Fi a Ethernet.

    Toto považuji za největší technický problém (který ale ve Windows není řešitelný doinstalováním aplikace/služby). Absence CLAT ve Windows zabránila v několika segmentech sítě úplnému vypnutí nativní IPv4 konektivity a je nutné pro stanice s Windows a zastaralým softwarovým vybavením stále udržovat dual-stack síť.

    S pozdravem a přáním pevného zdraví
    Ondřej Budín

  • #24158 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 10 – Mobilní aplikace pro Android „Sestav si svůj svět“ (J. Trnečka)

   1. Jakym zpusobem bude/je sledovana zpetna vazba a hlaseni chyb z provozu a pokud je aplikace jiz v provozu, mate prehled o tom, kolik zarizeni ji aktivne pouziva?

   2. Existují magnetky i v cizině?

   • #24268 Odpovědět
    Tomáš Trnečka
    Host

    1. Aplikace je vydaná již 5 týdnů a její podoba se velmi změnila oproti verzi ze SOČ, byla přidána spousta nových funkcí (magnetky v okolí, vyhledávání na mapě…) a už i vyšel jeden velký update, který redesignoval velkou část aplikace a opravoval chyby. O těch se dozvídám přes aplikaci pro vývojáře (Google Console), kde lze najít chyby, kdy nastaly, jejich počet a hlavně trasování zásobníku. První týden se jich vyskytlo pár, a po připomínkách od uživatelů na Facebooku „Sestav si svůj svět“ či recenzích jsem velmi rychle věděl o všech chybách, které jsem v aktualizaci brzy opravil. Dnes je výskyt nahlášených chyb v Google Console násobně nižší (některé nelze ovlivnit), takže se je opravdu podařilo opravit.

    Aplikaci momentálně používá 262 aktivních uživatelů, což je vzhledem k počtu registrovaných sběratelů obrovský úspěch. Recenze na Facebooku jsou v drtivé většině kladné, což mi jako „otci“ aplikace udělalo ohromnou radost.

    Na aplikaci v Obchodě se můžete podívat zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.magnetplanet.sestavsisvujsvet

    2. Magnetky se vyskytují i na Slovensku, ale tam je jich pouze 8. Expanze do dalších zemí je v budoucnu asi možná, ale „Sestav si svůj svět“ je oproti konkurenci (Turistický deník, Turistické známky) zatím pouze malý trpaslíček. Pokud k rozšíření do dalších zemí dojde, tak to bude znamenat změny i pro aplikaci – bude potřeba přidat podporu nových jazyků (zatím z logických důvodů pouze čeština).

  • #24175 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 11 – Robot ESP (P. Schejbal)

   1. Jak narocne by bylo rozsirit robota o moznost kooperace s dalsmi roboty?

   2. Jak se robot zachova pri vypadku sitoveho spojeni?

   • #24369 Odpovědět
    Pavel Schejbal
    Host

    Dobrý den, děkuji za Vaše dotazy.

    1. Nijak zvlášť by to náročné nebylo. Musela by se jen nastavit a vytvořit konverze příkazů. Robot by tak byl adaptabilní na jiné příkazy od jiných robotů.

    2. Při výpadku síťového spojení při manuálním módu robot zastaví všechny operace (pohyb, detekce objektů) a znovu začne naslouchat na TCP/IP serveru. Při autonomním, útočném nebo průzkumném režimu robot dokončí svou operaci a následně opět čeká na navázání spojení.

  • #24181 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 12 – Automatické testování domácích úkolů z programování (F. Havíř)

   1. Hodnocení kvality/funkčnosti úloh je jen výsledkově orientované. U výuky programování je ale často cennější postup. Je reálné hodnotit bez zásadního přeracování systému i správnost algoritmů (např. pořadí či použití vhodných příkazů)?

   2. Rozveďte možnosti využití u jiných jazyků či prostředí.

  • #24190 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 13 – Bezkontaktní snímání tepové frekvence (f. Kalod)

   1. Zkoušel jste i jiné transformace obrazových dat než jen separaci zelené složky? Například převod do stupňů šedi (tam zelená složka tvoří cca. 60%, takže její význam by zůstal zachován a přitom by se úplně neztratily i informace z červené a modré složky)? Mělo by význam použít kameru s vyšší snímkovací frekvencí?

   2. Devět měření použitých pro vyvození závěrů o kvalitě postupů a vhodnosti parametrů je poměrně málo. Prováděl jste následně nějaké rozsáhlejší testování?

  • #24196 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 14 – MAIA (P. Selič)

   1. Jaké je předpokládané použítí výstupů z vývoje?

   2. Robot obsahuje velké množství senzorů, popište jaký je cíl zpracování dat z těchto senzorů a jaké výstupy na základě dat ze vstupních senzorů byste v budoucnu mohl ještě přidat?

  • #24200 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 15 – Letecká válečná hra v Unity (M. Růža)

   1. Uvažujete o rozšíření pro více hráčů?

   2. Uvažoval jste o přidání dalších obtížností například zapojením balistiky nebo segmentací letadel do částí, které potřebují různý počet zásahů (např. zásah do křídla má jiný účinek než do nádrže)?

   • #24325 Odpovědět
    Matěj Růža
    Host

    1. Nad rozšířením hry režimem pro více hráčů jsem zatím neuvažoval a nejsem si plně vědom, jak náročná je implementace tohoto režimu v rámci Unity. Spíše než tomuto režimu bych se raději věnoval rozšiřování a vylepšování stávajících funkcí, které se ve hře nachází a případně přidával mechaniky, týkající se režimu pro jednoho hráče.

    2. Model letadla je již ze softwaru Blender vytvořen z částí, aby bylo možné jednotlivé části ničit/poškozovat. Uvažoval jsem a stále tedy uvažuji, nad přidáním rozeznávání částí, které byly zasaženy a následné ovlivnění vlastností letadla dle těchto zásahů (únik paliva, konstantní táhnutí letounu na určitou stranu). V momentální verzi hry jsou nepřátelé však vzhledem k jejich nepříliš přesné mušce nastaveni tak, aby byli schopni hráče sestřelit krátkou dávkou (hráč jim tak nesmí dát šanci se dostat do palebné pozice). Implementace v aktuální situaci tedy nemá smysl bez přepracování síly nepřátel. Co se týká obtížností – preferoval bych postup, který jste již v otázce naznačili, tudíž obtížnosti nastavováním velkých a malých atributů u poškození a jiných vlastností letounu a nepřátel bych raději nahradil komplexnějším ovládáním nebo modelem poškození, který by hráči hru ztěžoval.

    Děkuji Vám za dotazy a přeji hezký zbytek dne.

  • #24207 Odpovědět
   Roman Neruda
   Host

   Práce 16 – Využití strojového učení pro predikci vývoje cen na světovém trhu (M. Jarý)

   1. Uvažoval jste o zapojení dalších významných zdrojů informací, na které jsou různé trhy navázány (pro odhad vývoje komoditní burzy budu zároveň sledovat akciové trhy)?

   2. Dovedete odhadnout, jak by se váš systém choval v čase ekonomické krize?

   • #24500 Odpovědět
    Miroslav Jarý
    Host

    Dobrý den, děkuji za otázky.

    1. Uvažoval jste o zapojení dalších významných zdrojů informací, na které jsou různé trhy navázány (pro odhad vývoje komoditní burzy budu zároveň sledovat akciové trhy)?
    Co se týče prvního bodu, o provázanosti jednotlivých trhů jsem doposud nepřemýšlel. Spíše jsem uvažoval o systému, který by analyzoval veřejné chování společností (např. na sociálních sítích, médiích apod.). Příkladem může být společnost Tesla, a chování jejího lídra, Elona Muska, který díky svému Twitterovému účtu již mnohokrát výrazně pohnul s cenou akcií této společnosti (např. oznámení Tesly Cybertruck). Takové chování cen tato aplikace nemůže nikdy předpovědět. Způsobů jak lze predikci upřesnit je mnoho a rozhodně by nebyl problém je do aplikace vepsat. Obávám se ale, že by se aplikace mohla zbytečně zahltit nesouvisejícími informacemi (v případě zmíněného Elona Muska je to např. pojmenování jeho syna – to s cenou firmy určitě znatelně nezahýbe).

    2. Dovedete odhadnout, jak by se váš systém choval v čase ekonomické krize?
    Ohledně druhé otázky, záleží na parametrech predikce. Pokud řekneme síti, že bude z deseti předchozích dní, kdy začal propad cen, předpovídat následující měsíc, síť se bude snažit dosáhnout dna a vyrovnat ceny do relativního normálu. Pokud ale budeme vycházet z dat jednoho roku, kdy se ekonomika chovala standardně a data žádnou přicházející krizi neindikují, síť nemá šanci předpovědět, že za půl roku nastane útlum. Záleží tedy na situaci, osobně bych ale řekl, že by bylo potřeba vyvinout nový typ predikce, kde se bude počítat nejen s velkými pády v době recese, ale i s vysokým růstem cen při následné hospodářské expanzi.

    Děkuji a přeji pěkný den.
    Jarý Miroslav

  • #24262 Odpovědět
   Michal Zajíček
   Host

   Dobrý den, rád bych zodpověděl vaše dotazy.
   1.Na dráze je senzor pohybu a ten zaznamenává start a konec jízdy robota, tudíž také aplikace musí komunikovat s Arduinem(senzor). Arduino posílá do aplikace buďto start nebo stop a na základě toho se se aplikace chová. Jednoduše řečeno senzor se chová jako by stiskl tlačítko start/stop.

   2.Konkrétně soutěž v robotovaní a podobné soutěže, na které je aplikace zaměřená, nejsou charakteru, jež by vyžadovaly „trestné minuty“, nicméně kdybych tuto aplikaci měl rozšířit pro všestrannější využití, kde by byly zapotřebí, právě zmiňované „trestné minuty“, tak by se vytvořilo další prostředí, kde by se realizovaly ony „trestné minuty“, nicméně výsledná implementace by záležela na požadovaném charakteru soutěže.
   Nutno podotknout, že v současné chvíli aplikace obsahuje prostředí pro časoměřiče a administrátora soutěží.

  • #24351 Odpovědět
   Pavel Schejbal
   Host

   Dobrý den, děkuji za Vaše dotazy.

   1. Nijak zvlášť by to náročné nebylo. Musela by se jen nastavit a vytvořit konverze příkazů. Robot by tak byl adaptabilní na jiné příkazy od jiných robotů.

   2. Při výpadku síťového spojení při manuálním módu robot zastaví všechny operace (pohyb, detekce objektů) a znovu začne naslouchat na TCP/IP serveru. Při autonomním, útočném nebo průzkumném režimu robot dokončí svou operaci a následně opět čeká na navázání spojení.

  • #24368 Odpovědět
   František Kalod
   Host

   1. Zkoušel jste i jiné transformace obrazových dat než jen separaci zelené složky? Například převod do stupňů šedi (tam zelená složka tvoří cca. 60%, takže její význam by zůstal zachován a přitom by se úplně neztratily i informace z červené a modré složky)? Mělo by význam použít kameru s vyšší snímkovací frekvencí?

   – Dobrý den, děkuji za otázky. Váš návrh by byl velmi přínosný kupříkladu při měření dechové frekvence. Tam se s ostatními kanály pracuje. Já jsem měřil tepovou frekvenci a své práci jsem se primárně zaměřil na separaci zelené složky. Tu jsem následně převedl do formátu šedi. Nezkoušel jsem převést celý obraz do šedé, jelikož by další barevné kanály přinesly další rušivé informace, kterých jsem se chtěl co nejvíce vyvarovat. Červená a modrá složka poskytují důležité informace, ne však o signálu, který jsem potřeboval.
   – Kamera s vyšší snímkovací frekvencí by jistě byla přínosná. Díky tomu bychom měli kvalitnější signál s optimálními amplitudami, ze kterých by se dalo lépe rozeznat mnou využívanou informaci od rušivých. Taková kamera by ale byla dražší a bylo by nutné s tím při projektu počítat. Já jsem se v práci zaměřil na to, jak výsledků dosáhnout s běžně dostupnými prostředky. Což by se dalo použít například v domácích podmínkách. Pokud by samozřejmě měření bylo prováděno například na odborném pracovišti, kvalitnější technika by pomohla k přesnějšímu měření.

   2. Devět měření použitých pro vyvození závěrů o kvalitě postupů a vhodnosti parametrů je poměrně málo. Prováděl jste následně nějaké rozsáhlejší testování?

   – Máte pravdu, v dalším rozvoji projektu bych potřeboval mnohem víc účastníků. Svůj projekt beru jako počáteční vstup, na který lze navázat a rozvíjet jej. Mým záměrem bylo zhodnotit metodu jako takovou. Chtěl jsem zjistit a popsat, zda tato metoda funguje a jak je schopná poskytnout informaci o tepové frekvenci. Kdybych si položil za cíl vytvořit algoritmus, který má mít využití v praxi, postupoval bych samozřejmě s větším počtem účastníků, použil bych novější verzi programu Matlab, konstantní osvětlení či jinou kameru.

  • #24374 Odpovědět
   Stanislav Zemek
   Host

   Dobrý den vážená poroto,

   Otázka č.1:
   celý projekt byl navrhnut pro použití ve vnitřních prostorách chaty a včelína. Řídící jednotka nemá žádné krytí proti vniknutí cizích těles či tekutin, což by znamenalo mnohem větší problém než zkreslení váhy. Již při návrhu první verze zařízení jsem, alespoň prozatím, neuvažoval použití zařízení venku. Nicméně určitě, v případě venkovního použití je taková otázka na místě. Nejpřesnějším řešením by bylo, vyměnit mikrokontrolér za mikrokontrolér s vícero GPIO a k tomuto mikrokontroléru, kromě stávajícího řešení, připojit ještě jeden A/D převodník s čtyřmi tenzometrickými čidly, kterými bych měřil hmotnost víka i se sněhem. Poté bych od celkové naměřené hmotnosti úlu odečetl hmotnost víka i se sněhem. Tímto by se hmotnost sněhu odečetla a nezkreslovala by výslednou hmotnost.

   Otázka č.2:
   Nespornou výhodou LoRy oproti GSM je, že má znatelně menší spotřebu. Spotřeba GSM se pohybuje při vysílání ve špičkách až okolo 2A (dokumentace modulu). Oproti tomu LoRa dle mého měření má ve špičkách okolo 250mA (viz. moje dokumentace), což je při provozu na baterii znát. GSM je narozdíl od LoRa P2P komunikace, závislá na GSM operátorovi, který plánuje v blízké době GSM služby plošně zrušit. Moje řešení by mělo fungovat klidně i za dvacet let (pokud ČTÚ nevymyslí opět nějaký zákaz pásem). Velikou nevýhodou LoRa P2P komunikace je bezesporu nutnost vlastnit i přijímací jednotku a k tomu MQTT broker s nějakým GUI (NodeRED). To znamená, že moje řešení je bezesporu dražší jak GSM.

   Doufám, že jsem dostatečně odpověděl na vaše dotazy. Mrzí mne, že se mi nepovedlo kvůli přípravám na maturitní zkoušky natočit aktuálnější prezentaci (video), kde bych mohl představit lépe část s noderedem. V případě zájmu zde dávám link na screenshot z testování opravené váhy (při natloukání latiček jsem přetrhl vodič, na váze stojím a vážím 84 kg 😀 ). Děkuji.

   S pozdravem Stanislav Zemek.

  • #24433 Odpovědět
   Petr Selič
   Host

   1. Jaké je předpokládané použití výstupů z vývoje?

   Práce na tomto projektu směřují převážně k vytvoření poměrně inteligentního systému, který bude na alespoň na venek co nejvěrněji odrážet chování živé bytosti a to jak komunikací, reakcemi na okolí a schopností se učit. V ideálním případě nebude potřeba systém vypínat a stane se „součástí rodiny“ jako například domácí mazlíček. Velice důležitou částí je ale také to, že se jeho chování bude postupem času zlepšovat (poznává více a více osob, rozšiřuje svůj slovník, získává jednoduché dovednosti, formuje se mu „osobnost“ a vztahy k uživatelům). To vše pomocí poměrně jednoduchých, a přes to velice efektivních algoritmů.

   Systém MAIA půjde s patřičnými úpravami použít také jako domácí asistent, robota tedy může nahradit domácí síť, která bude ovládat téměř libovolné části domu pomocí elektrických zařízení (ovládání teploty v domě, zavírání oken, žaluzií, ovládání světel atd). Velice vzdáleně by se můj projekt dal využít například jako umělá inteligence J.A.R.V.I.S. z filmu Iron Man.

   Velice důležitým cílem mého projektu je ale stále osobní rozvoj, nabývání zkušeností v oboru mechatroniky i programování samotného a určitě plánuji tento projekt nadále vyvíjet. To, že nemá jasně určené hranice je pro mě velká výhoda a budu ho nadále využívat pro testování umělé inteligence na zařízeních s poměrně malým výkonem (vyhnout se nutnosti například výkonného počítače, nebo serveru)

   2. Robot obsahuje velké množství senzorů, popište jaký je cíl zpracování dat z těchto senzorů a jaké výstupy na základě dat ze vstupních senzorů byste v budoucnu mohl ještě přidat?

   Téměř všechny senzory mají svůj význam už pro samotný chod systému MAIA, jelikož přímo ovlivňují například náladu, nebo vyvolávání reakcí na danou situaci. Dále budou data ze senzorů ukládána na SD kartu pro pozdější zpracování například pro hledání vzorů pro vytváření vzorových učících matic. V neposlední řadě bude tento záznam na SD kartě sloužit pro kontrolu uživatelem v případě problémů, tedy funkce podobná černé skřínce v letadlech.

   Děkuji za zajímavé otázky

Aktuálně je na stránce zobrazeno 22 vláken odpovědí
Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 18 informatika
Informace o uživateli: