Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 04 biologie Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 04 biologie

#24668
Dominika Soukupová
Host

2. Pokud nedošlo k chybě při PCR, tak nalezené sekvence ve sterilním vzorku jsou známkou kontaminace.

3. Předpokládala bych, že bakterie mohou být vyzbrojené buď tělesně, kdy se bude stávat pro nástrahy vaječného bílku nedobytná, nebo látkově, kdy produkcí látek bude třeba jen po určitou dobu inhibovat činnost bílkovin. Bakterie, které by se přenášely za účelem kolonizování embrya, a tak vytvoření určitě symbiózy, by neměly používat látky, které by nějak degradovaly bílkoviny, protože by tak současně oslabovali i jedince, což není v jejich zájmu. Ovšem patogenní bakterie by v rámci své činnosti mohly použít i silnější zbraně, jako toxiny, které denaturují bílkoviny a ze kterých by se pak určitou dobu mohl parazit živit. Mezi další výbavu patogenních bakterií by mohla patřit výbava ať už buněčné stěny nebo pouzdra, která by mechanicky rozrušovala vrstvy obalů. Když bych se vrátila ještě k prospěšným bakteriím, tak další možnou metodou by byly specifické receptory, které by rozpoznali, že se nejedná o patogena a bakterie by mohla proniknout do embrya.

4. Ve vzduchu jsou všudypřítomné bakterie a s mou přítomností jako tvora obsypaného mikroorganismy se počet bakterií v okolí zvyšuje, proto jsem vzorky připravovala ve flowboxu, kde by ke kontaminaci zvenku nemělo docházet. Ovšem v okolí blanku jsou vzorky, kde se předpokládá přítomnost bakterií, proto je při manipulaci kontaminace možná.