Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 04 biologie Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 04 biologie

#24632
Jan Lukovský
Host

Doplnění k otázce č. 1. Další vysvětlení, které mě napadá, že by mohlo ovlivnit počet průhledných druhů, žijících v moři je průhlednost mořské vody. Většina světla, která do mořské vody dopadá je pohlcena v několika prvních desítkách metrů hloubky. Nižší světelnost tedy mohla způsobit nižší evoluční tlak na pigmentaci a kamufláž, což mohlo způsobit, že se v moři vyvinulo více druhů, které jsou bez pigmentace (protože různé zbarvení bývá energeticky náročné a je často evolučně výhodnější se jej zbavit, když není zapotřebí). Tento faktor ovšem ovlivňuje pouze živočichy, kteří žijí ve větší hloubce (a nevztahuje se tedy na mé krevety, žijící v okolí korálových útesů) a pouze u menších živočichů se projevuje ztráta pigmentace průhledností.
Další důvod, který mě napadl, se týká spíše složení mořské fauny. Spousta mořských živočichů, kteří jsou průhlední má „želatinové“ tělo (medúzy, atd.), které je tvořeno z velké části vodou a tak jim dovoluje jakýsi stupeň průhlednosti. Na souši je tento typ materiálu nevýhodný pro stavbu těla. Tento důvod ovšem zase ovlivňuje pouze určitou skupinu živočichů a nevztahuje se na krevety rodu Periclimenes.
Tyto důvody nejsou úplně univerzální, ale určitě ovlivňují zastoupení mořských živočichů mezi zvířaty, které jsou průhledné.