Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 05 geologie, geografie Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 05 geologie, geografie

#24547
Jiří Šalajka
Host

Práce č. 11
Jiří Šalajka
Mapa s příběhem Bruntálska
Všeobecné a sportovní gymnázium, Bruntál, příspěvková organizace https://www.youtube.com/watch?v=80UAIYcH0-w

Byla nějakým způsobem zaznamenána odezva na mapu, když byla sdílena na webu, FB? Jaké byly ohlasy?
Odezva na mapu byla zaznamenána v rámci platformy ArcGIS StoryMaps, kde se počítá počet zobrazení mapy. Krátce po tom, co byla mapa zveřejněna na Facebooku KGI, tak její návštěvnost rapidně stoupla. Ohlasy byly čistě pozitivní. Dokonce jsem dostal i nějaké zprávy od uživatelů, kterým se mapa opravdu líbí a považují ji za užitečnou. Za pozitivní fakt beru i to, že nebyl jediný záporný ohlas, což je v dnešní době na sociálních sítích skoro až nemožné, protože uživatelé sociálních sítí často napadají i čistě záslužné projekty, kterým není co vytknout.

Jaký byl podíl jednotlivých členů autorského kolektivu?
Naprostou většinu práce jsem vykonal já sám. Moji přátelé mi pomohli zejména poskytnutím působivých fotografií, které dlouhodobě sbírají na svých cestách po našem krásném okrese. Za tuto pomoc jim velmi děkuji. Každopádně jejich postoj byl čistě ve smyslu: „Pokud budeš něco konkrétního chtít, tak mi napiš. Pokud budu mít, rád pomůžu.“ Některé fotografie jsou z mých vlastních zdrojů a pro část jsem se musel vydat do terénu.

Ve zkratce mohu říct, že přátelé mi pomohli s poskytnutím jejich fotografií, o které jsem je požádal. Výběr cílů, jejich zpracování do mapy apod. už bylo čistě jen v mých rukou, což mi zabralo poměrně hodně času.
Další pomoc už byla jen s mým vedoucím práce. Ten má na poli digitálních map/StoryMaps velké zkušenosti. Na začátku mi ukázal, jaké jsou možnosti, poté zařídil licenci a dále jsem už jen já sám pracoval ve smyslu „pokus omyl“ bez jakékoliv průběžné pomoci. Až jsem byl s mapou dostatečně spokojený, tak jsem ho oslovil o recenzi. Během asi hodinové schůzky jsme si mapu prošli a řekli si, jaké detaily by bylo vhodné vylepšit.

Můj přínos na práci byl opravdu velký a co se týče rešerší, vytipování cílů, zpracování dat, hledání vhodných referenčních informací, tvorby mapy, její propagace apod., tak to bylo pouze jenom v mých rukách.

Propojíte to s turistickou mapou a se stránkami informačního centra?
Ano, plánuji mapu propojit se StoryMaps zahrnující mapu pro turisty. Rád bych upozornil, aby nedošlo k neporozumění, že se nechystám tvořit klasickou turistickou mapu jako najdeme třeba na portálu Mapy.cz, a kterých je v současnosti spousta, ale mám v plánu vytvořit StoryMaps, které bude zahrnovat ty nejlepší turistické trasy na Bruntálsku doplněné itinerářem, náročností, možnosti, kam si zajít na jídlo nebo co zajímavého může uživatel zažít a navštívit. Tato mapa bude obsahovat osvědčené trasy, které se obtížně plánuji za využití pouze běžné turistické mapy. Tato mapa bude vycházet z mých znalostí a prozkoumanosti okresu Bruntál a poskytne cizím návštěvníkům velmi užitečné tipy, které doposud není snadné na webu najít.
Se stránkami informačního centra to jistě spojím. V Krnově již mám domluvenou spolupráci, teď pracuji na spolupráci s městem Bruntál a případně bych rád ještě dále mapu rozšířil do místních mikroregionů apod. Každopádně vzhledem k probíhající situaci nebylo možné tuto spolupráci aktivně rozvíjet, a i když již měla být dle plánu navázaná, tak ještě stále není u konce. Věřím však, že brzy bude finálně dokončena.

Jakým způsobem jste vybíral turistické cíle?
Turistické cíle jsem vybíral zejména ze svých vlastních zkušeností. Dlouhodobě se toulám po našem regionu a objevuji jeho skryté krásy. Při výběru cílů jsem ani nepotřeboval otevřít tištěné či elektronické průvodce, ale hned jsem měl jasno, co by v mapě mělo být. Cíle jsem vybíral zejména podle citu a zkušeností, jaké s nimi mám. Jsou zde vybrány ty nejlepší cíle na Bruntálsku, které jsou svým způsobem výjimečné a okouzlí většinu návštěvníků. Snažil jsem se vyvarovat umísťovat do mapy cíle typu „pěkný historický kostelík“, kterých je možné v republice najít desítky a běžného návštěvníka příliš nezaujmou. Takto bych mohl pokračovat samozřejmě dále.

Osobně si myslím, že mám největší nedostatky v oblasti přírody, kde je stále co ukazovat, ale to bych chtěl právě změnit uveřejněním turistického průvodce pro uživatele.

Poznámka poroty:
Na fotografiích je málo lidí, jsou méně akční

Děkuji za tip. Bruntálsko je poměrně specifická oblast. Má sice spoustu toho, co může nabídnout, ale cizí návštěvníci se mu vyhýbají. Těžko říci proč, ale asi to bude souviset s nevlídnou reklamou, kterou o Bruntálsku můžeme slyšet v různých televizních pořadech. Každopádně Bruntálsko je oblast s krásnou přírodou. Díky vystěhování německého obyvatelstva je také v určitých svých oblastech mizerně osídlené. Všechny tyto faktory způsobují to, že si u bruntálských cílů nemůže návštěvník stěžovat na přemíru lidí (snad kromě Pradědu, kde je lidí jak na Václaváku).

Doporučuji plným srdcem Bruntálsko navštívit a posoudit neskutečně krásný ráz místní krajiny. Lidé jsou zde určitě více přívětivější než jinde ve velkých městech či turistických oblastech. Například mohu říct, že taková návštěva zámku ve Slezských Rudolticích, Linhartovech nebo Hošťálkách v člověku zanechá intenzivnější pocit než návštěva třeba Lednice patřící do UNESCA. Sice nejsou tyto zámky tak honosné, ale za to ukazují příběhy zdejších lidí, kteří se nezdávají a zámky proměněné na sklady léčiv nebo léčebny, které byly otřesně poškozeny, jsou schopni zpátky proměnit na krásné místo, a to s minimem financí, pouze jenom ze své dobré vůle. Průvodci poví člověku úžasné příběhy, co se zde odehrávaly. Kromě toho se zde konají místní akce na dušičky, Vánoce apod. Zároveň tito lidé to dělají často bez nějaké velké finanční odměny a s člověkem se rádi konkrétně domluví, kdy mohou navštívit zámek. Klidně provozují prohlídky i pro 2 osoby mimo otevírací dobu a neinkasují za to horentní sumy.

Návštěva takových cílů člověku ukáže, že nejkrásněji není tam, kde jsou nejhonosnější památky, ale tam, kde jsou zlatí lidé, kteří dělají všechny věci srdcem a nejde jim primárně o peníze. Z těchto důvodů je v mapě zbytečné očekávat akční fotky plné lidí, protože by neukazovaly realitu, která je určitě lepší než přeplněný Václavák. Fotky ukazují cíle takové, jaké jsou, a na nic si nehrají, za to jsem hrdý.

Děkuji za zajímavé otázky.

Pěkný den,