Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 07 zemědělství, potravinářství, … Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 07 zemědělství, potravinářství, …

Catherine Portway
Host

Dobrý den,
1. V mé práci byla nejúspěšnější metodou DNA Barcoding, která je jediná z použitých metod, která má potenciál k odlišení odrůd máku mezi sebou. Kvůli obsáhlosti práce jsme nebyli schopni osekvenovat všechny použité máky, které zahrnují i Mák vlčí či Mák východní, tudíž je možné, že v pokračování práce budou tyto dvě zmíněné odrůdy od Máku setého odlišeny, ale v mé práci odlišeny nebyly.

Potravinářské odrůdy jsou specifické tím, že mají bílo-fialové květy a mezi zástupce, které jsem v práci použila, patří např. Opál, Marathon, Major či Aplaus.

2. Řekla bych, že dnes existuje několik značek zajišťující český původ, které již nějakou dobu fungují. Ať už je to Lví známka původu či známka garantovaná Potravinářskou komorou ČR. Myslím si, že tyto známky jsou podobné té, která dokazuje např. že výrobek byl vyroben v rámci podmínek Fair Trade. Značku českého původu bych užila i pro výrobky obsahující český mák.

3. Osobně jsem si vyzkoušela všechny zmíněné postupy v experimentální části minimálně dvakrát. PCR a qPCR jsem prováděla minimálně desetkrát. Pokud jsem něco osobně nevyzkoušela, tak jsem to ve své práci zmínila. Příkladem může být zpracovávání sekvencí v programu Mega X či Bio Edit, které prováděla má konzultantka.