Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 18 informatika Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 18 informatika

#24500
Miroslav Jarý
Host

Dobrý den, děkuji za otázky.

1. Uvažoval jste o zapojení dalších významných zdrojů informací, na které jsou různé trhy navázány (pro odhad vývoje komoditní burzy budu zároveň sledovat akciové trhy)?
Co se týče prvního bodu, o provázanosti jednotlivých trhů jsem doposud nepřemýšlel. Spíše jsem uvažoval o systému, který by analyzoval veřejné chování společností (např. na sociálních sítích, médiích apod.). Příkladem může být společnost Tesla, a chování jejího lídra, Elona Muska, který díky svému Twitterovému účtu již mnohokrát výrazně pohnul s cenou akcií této společnosti (např. oznámení Tesly Cybertruck). Takové chování cen tato aplikace nemůže nikdy předpovědět. Způsobů jak lze predikci upřesnit je mnoho a rozhodně by nebyl problém je do aplikace vepsat. Obávám se ale, že by se aplikace mohla zbytečně zahltit nesouvisejícími informacemi (v případě zmíněného Elona Muska je to např. pojmenování jeho syna – to s cenou firmy určitě znatelně nezahýbe).

2. Dovedete odhadnout, jak by se váš systém choval v čase ekonomické krize?
Ohledně druhé otázky, záleží na parametrech predikce. Pokud řekneme síti, že bude z deseti předchozích dní, kdy začal propad cen, předpovídat následující měsíc, síť se bude snažit dosáhnout dna a vyrovnat ceny do relativního normálu. Pokud ale budeme vycházet z dat jednoho roku, kdy se ekonomika chovala standardně a data žádnou přicházející krizi neindikují, síť nemá šanci předpovědět, že za půl roku nastane útlum. Záleží tedy na situaci, osobně bych ale řekl, že by bylo potřeba vyvinout nový typ predikce, kde se bude počítat nejen s velkými pády v době recese, ale i s vysokým růstem cen při následné hospodářské expanzi.

Děkuji a přeji pěkný den.
Jarý Miroslav