Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 09 strojírenství, hutnictví a doprava Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 09 strojírenství, hutnictví a doprava

Adam Janeček
Host

Dobré dopoledne vážená poroto,
níže jsem vytvořil odpovědi na Vaše otázky

– Dle aktuálních informací bylo provedeno celkem 236 stažení dílů z celkových 1186 zobrazení, zájem o výrobu v komentářích jevili dva lidé z komunity, nesdíleli však svůj postup, tudíž o stavu výroby nemám podrobnější informace
– S tímto problémem jsem se setkal, naštěstí není zdaleka tak závažný, aby kvůli němu nemohl být přístroj uveden do provozu; v novém návrhu je rám rozdělen a obsahuje nové spojnice; kombinací lepších spojnic a menší velikosti by mělo být dosaženo nejen vyšší přesnosti (díky menším vibracím, které byly pozorovány ve vyšších polohách tisku kvůli zrychlování motorů), ale také kratší tiskové doby jednotlivých rámových dílů
– Úpravy firmware jsem prováděl, pro 3D tiskárnu Reppy bylo třeba nastavit např. vzdálenosti krajních pozic pojezdů, typ driverů motorů, vhodně zvolit kroky krokových motoru, určit velikost tiskové podložky a zapnout její vyhřívání, nastavit maximální teploty, typ displejového kontroléru atd. Úpravy byly potřeba zejména pro správnou funkčnost tiskárny
– Řídící program je již nakonfigurován tak, aby byla nastavení 3D tiskárny uživateli pro úpravu dobře přístupná pro změny důležitých parametrů (příklady výše)
– Přesnost modelu je daleko vyšší, než v desetinách mm, neliší se od dostupných CAD programů (STL soubory z Blenderu byly dle sliceru přesné, po 3D tisku a uvážení tolerancí byly modely velikostně dle očekávání)
– Návrh bez jednotky se může zdát problematický, ale pokud je zvoleno jednotné měřítko, pak se nejedná o velkou překážku – ověření rozměrů navíc nabízí slicer, což je dobré zejména jako poslední kontrola před tiskem
– Použité trapézové tyče mají na 1 otáčku stoupání 8 mm
– Pokud srovnám tuhost s 3D tiskárnou Snappy, musím podotknout, že tato 3D tiskárna nemá statický převis dvou bočních rámových částí (pohybuje se s osou Z) – z toho usuzuji, že by mohl teoreticky nastat problém, který by způsobil zároveň pohyb těchto bočních částí; (také vzhledem k tomu, že Snappy má tištěné trapézové tyče, které nemusí být přesně rovné), u 3D tiskárny Reppy je tento převis důležitý, protože zabraňuje jakémukoliv nežádoucímu pohybu – např. kvůli napnutí řemenu na ose X, což bylo ověřeno také v praxi
– Kvůli vyšší přesnosti jsem narozdíl od tvůrců 3D tiskárny Snappy zvolil cestu netištěné mechaniky, protože jsem s tím experimentoval a usoudil jsem, že toto řešení není ideální (zejména kvůli již zmíněné přesnosti a také pevnosti pohyblivých dílů)
– Myslím, že pevnost konstrukce 3D tiskárny Mulbot je srovnatelná s 3D tiskárnou Reppy, její konstrukce vypadá stabilně – tomu zde napomáhají i menší rozměry a přítomnost již zmiňovaného převisu; přesnost 3D tiskárny Mulbot může být teoreticky problematická, jelikož také disponuje tištěnými díly (řemeny, řemenice atd.), ale jelikož není tato 3D tiskárna sebereplikující, záleží hlavně na přesnosti 3D tiskárny zvolené pro tisk dílů

Děkuji za Vaše otázky,
Pěkný zbytek dne