Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 09 strojírenství, hutnictví a doprava Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 09 strojírenství, hutnictví a doprava

#24452
Richard Kokštein
Host

Vážená poroto,
zasílám odpovědi na položené otázky.

V jaké formě a pod jakou licencí Vám byla poskytnuta norma ČSN EN 60 529 zmíněna v kapitole 1.2?

Normu ČSN EN 60 529 má firma zakoupenou a poskytovala nám jí během konzultací v papírové podobě. Na první nebo druhé schůzce jsme si ujasnili poloměr výkyvné trubice, podle toho určili potřebné parametry zkoušky, zapsali si je a doma při konstrukci jsme pracovali pouze s našimi zápisky. Netuším, jestli se v našem případě jednalo o nějakou určitou licenci, pod kterou jsme měli k normě přístup.

V prezentaci na Youtube, konkrétně v čase 6:54 je vidět umístění části elektroinstalace ve stejném prostoru a bezprostřední blízkosti nádob na vodu. Jak je zde řešena bezpečnost této instalace vzhledem k možnosti kontaktu el. zařízení s vodou?

V daném čase můžeme vidět el. zdroj umístěný na dně přípravku a box s řídící elektronikou. Pokud se ptáte na box, ten je umístěný na držáku a je to jeho finální pozice. Nachází se pod vaničkou, která je dobře zatěsněna silikonem. Nenachází se ani v blízkosti ostatních dílů, pomocí kterých by na box mohla stéct nebo kapat voda. Pokud myslíte el. zdroj, jeho umístění bylo dočasné. Sloužil pro test motoru a elektroniky. Ve finální verzi přípravku se bude nacházet mimo přípravek a do přípravku povede pouze kabel s 24 V. Bezpečnost je řešena umístěním prvků a nízkým napětím použitým v přípravku.

Máte bezpečnostní snímač na otevření dveří, který zastaví čerpadlo?

V době natáčení videa nebyl snímač na přípravku přítomen. Už na začátku návrhu bylo s firmou domluveno, že takové čidlo se na dveře nainstaluje. Kromě čerpadla čidlo zastaví také motor. Přípravek od doby natočení videa pokročil a před zařazením do provozu se bezpečností snímač na přípravek určitě nainstaluje.

Jak měříte že konektor ve zkoušce těsnosti obstál?

Po dokončení zkoušky lidé ve firmě konektor vyndají a provedou na něm nám neznáme testy. Bohužel jsme se o tento krok nezajímali. Pokud mohu hádat, určitě provedou vizuální kontrolu a zkusí konektor zapojit do obvodu, ve kterém poznají, jestli došlo ke zkratu mezi jednotlivými žílami.

Jak probíhaly hydro testy?

Přípravek ještě nedokončil žádný test. Pořád je ve fázi dokončování. Poslední nám známé výsledky jsou ty ve videu, kdy se zjistilo, že čerpadlo je velice slabé a bude muset být nalezena silnější náhrada. Tuto část práce mají na starost hlavně odborníci ve firmě.

Jak byl stanoven průměr otvorů na ostřikovacím rameni?

Pokud je otvorem myšlen průměr trysky, tak ten jsme dostali zadaný v dříve zmíněné normě. Jedná se o 0,4 mm trysky (používané na 3D tiskárnách).