Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 18 informatika Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 18 informatika

#24374
Stanislav Zemek
Host

Dobrý den vážená poroto,

Otázka č.1:
celý projekt byl navrhnut pro použití ve vnitřních prostorách chaty a včelína. Řídící jednotka nemá žádné krytí proti vniknutí cizích těles či tekutin, což by znamenalo mnohem větší problém než zkreslení váhy. Již při návrhu první verze zařízení jsem, alespoň prozatím, neuvažoval použití zařízení venku. Nicméně určitě, v případě venkovního použití je taková otázka na místě. Nejpřesnějším řešením by bylo, vyměnit mikrokontrolér za mikrokontrolér s vícero GPIO a k tomuto mikrokontroléru, kromě stávajícího řešení, připojit ještě jeden A/D převodník s čtyřmi tenzometrickými čidly, kterými bych měřil hmotnost víka i se sněhem. Poté bych od celkové naměřené hmotnosti úlu odečetl hmotnost víka i se sněhem. Tímto by se hmotnost sněhu odečetla a nezkreslovala by výslednou hmotnost.

Otázka č.2:
Nespornou výhodou LoRy oproti GSM je, že má znatelně menší spotřebu. Spotřeba GSM se pohybuje při vysílání ve špičkách až okolo 2A (dokumentace modulu). Oproti tomu LoRa dle mého měření má ve špičkách okolo 250mA (viz. moje dokumentace), což je při provozu na baterii znát. GSM je narozdíl od LoRa P2P komunikace, závislá na GSM operátorovi, který plánuje v blízké době GSM služby plošně zrušit. Moje řešení by mělo fungovat klidně i za dvacet let (pokud ČTÚ nevymyslí opět nějaký zákaz pásem). Velikou nevýhodou LoRa P2P komunikace je bezesporu nutnost vlastnit i přijímací jednotku a k tomu MQTT broker s nějakým GUI (NodeRED). To znamená, že moje řešení je bezesporu dražší jak GSM.

Doufám, že jsem dostatečně odpověděl na vaše dotazy. Mrzí mne, že se mi nepovedlo kvůli přípravám na maturitní zkoušky natočit aktuálnější prezentaci (video), kde bych mohl představit lépe část s noderedem. V případě zájmu zde dávám link na screenshot z testování opravené váhy (při natloukání latiček jsem přetrhl vodič, na váze stojím a vážím 84 kg 😀 ). Děkuji.

S pozdravem Stanislav Zemek.