Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 07 zemědělství, potravinářství, … Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 07 zemědělství, potravinářství, …

#24348
Martin Antl
Host

Hezký den.
1) Prvním krokem bylo zhotovení materiálů, které usnadní práci začínajících včelařů. Vyšly tři články v Chotěbořském ECHU, vytvořil jsem brožuru, umístil odkazy na net – stránky Začínající včelaři sobě a stránky Včelaři. Zde najdou všechny základní informace o včelaření. Pokud by si nevěděli i přesto rady, mohou mě kontaktovat. Na chotěbořském gymnáziu příští školní rok vznikne kroužek o včelaření, který povedu.

2) Bohužel zakázat aplikování pesticidů v dopoledních a odpoledních hodinách zemědělcům se nedaří, muselo by to být upraveno zákonem. Je to pouze o domluvě mezi včelařem a příslušným farmářem nebo zemědělským družstvem. Chápu, že pesticidy jsou potřebné pro pěstování dané plodiny, ale je potřeba si uvědomit, že včely dokáží u hmyzosnubných rostlin (například řepka), výrazně zvýšit výnos dané plodiny. Bylo by potřeba, aby zemědělec aplikoval dané pesticidy po 20 hodině večer nebo v ranních hodinách, jelikož včely lítají přibližně od 8 hodiny ranní do 8 hodiny večerní. Záleží na počasí.

3)Nejvýznamnější medonosnou čeledí na zahrádkách jsou jistě hluchavkovité rostliny. Ty dokáží, nejen včelám, ale i motýlům, čmelákům zajistit přísun pylu a nektaru opravdu od jara do pozdního léta. Pokud máme za zahrádkou „kvetoucí louku“, nebo naše zahrada přímo patří do „živých či přírodních zahrad“, tak se nemusíme bát, že by včely neměly stálý zdroj snůšky (pastvy). Mezi rostliny, které bych zmínil, patří smetánka lékařská, třezalka tečkovaná, mateřídouška. Největší radost včelám udělá pěstování kulturních rostlin, jako je řepka olejka, kmín, jetel, pohanka, a v neposlední řadě velice nektarodárná rostlina, svazenka. Na zahradě můžeme vyset do trávního porostu například kruhy jetele, nebo právě svazenky. Na prvním místě, ve snůšce, bych zmínil brukev řepku olejku, která při kvetení tvoří největší část zdroje nektaru. Samozřejmě oboustranně velmi prospěšný vztah je mezi včelkami a hmyzosnubnými dřevinami – ať už na zahrádkách můžeme jmenovat ovocné stromy z růžovitých – třešeň, jabloň, ale také lípu, nebo invazní, ale velmi medonosný akát, případně vrbu jívu v brzkém jaru, která je důležitá pro prvotní sběr pylu. Druhově pestrá, přírodní zahrada, tyto požadavky jistě splní, na rozdíl od zahrady s anglickým trávníkem a zeravy.