Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 06 zdravotnictví Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 06 zdravotnictví

#24284
Kateřina Málková
Host

1.
Morbillivirus, vyšší klasifikace: čeleď paramyxoviridae, podčeleď orthoparamyxovirinae
2.
WHO odhaduje, že míra proočkovanosti je na ostrově Madagaskar nižší než 60 %. Na Madagaskaru jsou podnikána masivní vakcinační opatření, ve vakcinačním programu bylo naočkováno přes 2,2 milionů dětí. Národní imunizační program doporučuje rutinní očkování pro děti ve věku 9-11 měsíců (jednou dávkou vakcíny). Nicméně ale proočkovanost zůstává nízká. Riziko nákazy je navíc zvýšeno například tím, že má Madagaskar nejvyšší podíl podvýživy u dětí do 5 let (47 %), což zvyšuje riziko závažných komplikací a následného úmrtí u dětí.
Ministerstvo veřejného zdraví na Madagaskaru podniká společně s WHO různé aktivity se snahou o zlepšení situace, například aktivně posilují dohled nad vyhledáváním a sledováním případů (distribuce soustav pro odběr vzorků), provádějí cílené očkovací kampaně (např. v městě Antanavario-ta byla zaměřena na děti ve věku 9-59 měsíců a dle výsledků se snad podařilo pokrýt-očkovat-až 84 % cílové skupiny). WHO pomáhá společně s MRI (Measles Rubella Initiative) nebo COI (Commission de l’Océan Indien) kampaně financovat. Pacientům je v nemocnicích podáván vitamín A. Ze všech kampaní a výzkumů se snaží Madagaskar s podporou ostatních organizací (WHO, UNICEF, USAID) nemoci více porozumět. Byla také znovuobnovena horká linka 910, dříve používaná během morové epidemie v roce 2017, s cílem posílit sdílení informací o spalničkách. Doporučuje se i zvýšení dohledu v okolních zemích, jelikož nelze vyloučit rozšíření nemoci na sousední ostrovy.
3.
Encefalitida vedoucí až ke slepotě, těžká pneumonie (zápal plic). U dospělých je navíc problém často již při diagnostice, pokud je nemoc odhalena pozdě, může pak postihnout neurologický i kardiální systém. Spektrum komplikací je poměrně široké, lze dále uvést ušní infekce, těžké průjmy, dehydrataci, zánět hrtanu, průdušnice, průdušek, hluchotu a trvalé neurologické poškození. Spalničky představují riziko také pro těhotné ženy a samozřejmě pro lidi s například onkologickým onemocněním, HIV, poruchou imunitního systému.