Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 09 strojírenství, hutnictví a doprava Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 09 strojírenství, hutnictví a doprava

Martin Holoubek
Host

Dobrý den,
Přikládám odpovědi na mé otázky:

Neměl jste k dispozici optimalizovaný průběh profilu lopatek?

Na internetu nebyly k dispozici žádné přesné výkresy, ani 3D modely větrných vrtulí. Byl uveden i důvod. Společnosti si nechávají své výkresy pro sebe, aby nepodporovali konkurenci. Při modelování svých prototypů vrtule, jsem vycházel pouze z teoretických poznatků dohledatelných na internetu a zkušeností z předchozích prototypů.

Výstupní napětí z generátoru je velice malé, jednotky V. Jsou v můskovém usměrňovači použity standardní křemíkové diody nebo Schottky = s malým úbytkem napětí?

V usměrňovači jsou použity Schottkovy diody, které mají úbytek napětí v propustném směru 0,3 V.

Proč je např. trubka stožáru tištěná a ne použitá standardní např. hliníková trubka?

Při výrobě vlastního stožáru jsem měl možnost přizpůsobit každou část podle vlastních potřeb, aby bylo například jednodušší spojení s ostatními komponenty. Navíc tvrdost filamentu je dostatečná, i pro větší tlak okolních vlivů.

V některých případech jsou rozměry na výkresech 3D tištěných dílů uváděné na 0,01 mm. Jak tuto přesnost při 3D tisku zajistíte?

Přesnost tisku je volitelná přímo na 3D tiskárně. Jsou to parametry uvedené přímo výrobcem. Postupem času jsem získal zkušenosti, jak i s takovými hodnotami pracovat, aby do sebe části zapadaly.