Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Pardubický 42. KK SOČ – spojený obor 04 a 08 Odpověď na téma: 42. KK SOČ – spojený obor 04 a 08

#23488
Vojtěch Burkoň
Host

1) Uvědomění, bližší porozumění, zápal, uspokojení z vykonané práce a snahy a v neposlední řadě vděčnost za poklady které na této planetě máme.

2) Toto tvrzení souvisí pouze s pulci při srovnání evoluce. Oproti vývojově starším rybám a jejich jikrám, je nepotřeba vody pro vajíčka, konkrétně u pralesniček, praktičtější a krokem kupředu. Neznamená to ale, že by vajíčka přežila v úplném suchu. Ve své domovině mají vysokou vzdušnou vlhkost a samečci vajíčka zvlhčují svojí močí. I když jsou pralesničky, a celkově obojživelníci,z hlediska vývoje napřed oproti rybám, jakožto přechodné stádium mezi vodou a souší jsou stále fixováni na vodu. V některých fázích života více, v některých méně.

3) Popravdě řečeno, na tuto otázku neznám regulérní odpověď. Vím pouze to, že mísení odkysličené a okysličené krve v srdci u žab je dokonalejší, než u ostatních obojživelníků. Bohužel nevím v čem konkrétně. Odpověď na zbytek otázky ohledně funkce srdce – Srdce larev i dospělých žab má dvě síně, ale jen jednu komoru. Při systole komory nejprve proudí odkysličená krev do dvou plicně-kožních tepen , které se dělí na plicní a kožní tepny – v plicích a v kůži se krev okysličuje. Okysličená krev je sbírána do kožních a plicních žil a vrací se k srdci. Do tělního oběhu je vypuzována v druhé fázi systoly.

4) Pro svoji nenáročnost a taky z retrospekce svých prvotních zkušeností bych doporučil např. tyto druhy pralesniček – Epipedobates anthonyi, Dendrobates auratus, Dendrobates tinctorous, Phyllobates vittatus, Dendrobates leucomelas. Všechny zmíněné druhy mají prakticky stejné chovné podmínky. Mohou se chovat i spolu v jedné ubikaci aniž by si nějakým způsobem konkurovali nebo se jinak ohrožovali. Jediným větším problémem, a to u všech pralesniček, bych z pohledu začínajícího chovatele viděl možnou obtíž s obstaráváním krmiva, které musí být dosti malé a pravidelně předkládané. Tento požadavek ne každý dokáže splnit aniž by si choval svůj vlastní krmný hmyz.