Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Královéhradecký 42 – kraj KHK – obory 4, 8 Odpověď na téma: 42 – kraj KHK – obory 4, 8

#23428
Tina Voborníková
Host

1. V histologii se saturnová červeň příliš často k barvení kolagenních vláken nepoužívá, častěji se využívá k průkazu amyloidu. K barvení kolagenních vláken se rutinně využívají barvení Massonovými trichromy či barvení azanem. Ve spolupráci s Ústavem fyziologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde probíhá studie tukové diety na myších bylo potřeba porovnat tato dvě barvení a zjistit, která lépe znázorňují jemná kolagenní vlákénka ve struktuře tkáně jater. Vyšlo najevo, že pro tento případ je vhodnější barvení saturnovou červení, a proto jsme se rozhodli porovnat a vytvořit podrobné srovnání těchto barvení i v dalších tkáních. V mém případě tedy v tkáních králíka.

2. K průkazu kolagenních vláken se nejčastěji používají Massonovy trichromy, obzvláště modrý a zelený, dále barvení azanem a barvení podle van Giesona. Tato barvení se využívají jako důležitý prostředek pro studium tkání, diagnostiku a sledování průběhu různých onemocnění, například fibrózy nebo jako součást laboratorních vyšetřovacích metod ve vědě a výzkumu.