Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Královéhradecký 42 – kraj KHK – obory 13, 18 Odpověď na téma: 42 – kraj KHK – obory 13, 18

#23426
Jiří Svěcený
Host

Dobrý den,
zasílám odpovědi na otázky týkající se našeho projektu Data platform.

1) V případě resturačního sytému není neustálé připojení k internetu vyžadováno. Tablet/telefon či počítač na kterém bude aplikace provozována může být většinu času offline a všechny objednávky, platby a podobně budou ukládány offline uvnitř prohlížeče (například prohlížeč Chrome má vlastní databáze k těmto účelům). Následně v případě restauračního systému na konci směny se zařízení připojí k internetu a všechna data se v jednom balíku odešlou do naší aplikace.

V dnešní době ale chceme například připojit k pokladně platební terminál, který připojení k internetu vyžaduje a proto jde spíše o nouzové řešení chvilkového výpadku. Díky absenci internetového připojení přijdeme také o oboustrannou komunikaci například v případě, že se do systému přidá nový nápoj či se upraví cena jakéhokoliv produktu. Změny bude možno zjistit až po opětovném připojení.

2) Podobná řešení či alespoň nápady na jejich vytvoření jsou novinkou a jedná se přibližně rok či dva staré projekty. Nejznámějším a zároveň našemu systému nejbližší je aplikace Strapi (https://strapi.io). Jedná se o open source aplikaci (stejně jako v našem případě), která dokáže vytvářet různá schémata pro data, která jsou do aplikace vkládána. Jedná se ale pouze o produkt určený pro vývojáře, takže je nutné celý systém „postavit“. Naše řešení funguje jako služba u které si pouze založíte organizaci a vše již běží. O nic jiného se není potřeba starat. Běh celého systému zajišťujeme my. Díky tomu, že je řešení hostováno na naší straně, dokážeme dosáhnout vysoké bezpečnosti a škálovatelnosti dle potřeb. Klient nemusí mít žádné vlastní servery.

Strapi také nenabízí šifrované uložiště DynamoDb, které používáme my. Díky použití této no SQL databáze jsme schopni ukládat větší kvanta dat (desítky TB) s ohromnou rychlostí přístupu k datům. Strapi je tedy právě příklad, kterému jsem se chtěli vyhnout. Pro každou naši aplikaci/web či systém bychom museli znovu a znovu řešit servery na kterých aplikace poběží, škálovatelnost a zabezpečení řešení. My poskytujeme ucelené řešení v jedné službě.

Doufám že jsem na všechny požadované otázky odpověděl dle Vašich představ.
Jiří Svěcený a Jakub Havelka