Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Vysočina 42 – Kraj Vysočina – obor: 5,8 Odpověď na téma: 42 – Kraj Vysočina – obor: 5,8

#23238
Barbora Trojanová
Host

za skupinu: Zelená architektura a využití dešťové vody
odpověď pro: Barboru Rolečkovou (Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR)

Dobrý den,
1) Tyto domy pochází z Kanady, USA a Islandu. Přesné datum nevím, ale většina pochází z 19. a 20. století.

2) Tuto možnost jsme bohužel zatím neměli. Měli jsme v plánu se na realizaci zelené střechy přímo podílet, bohužel to vzhledem k současné situaci není možné, ale neradi bychom o tuto možnost přišli.
– Původní nápad na téma zelené střechy měl David Novák, který při hledání tématu k praktické maturitě narazil na článek na internetu, který ho zaujal. My s Kristýnou Šourkovou jsme původně směřovaly spíše k práci s vodou u zelených střech. Dohromady nás pak dal náš vyučující.

3) Z důvodu množství substrátu a druhů rostlin na intenzivní střeše se tyto střechy dělají rovné, maximálně s velice mírným sklonem. Na šikmé střeše by docházelo k sesunu substrátu i s rostlinami. Dalším důvodem také je, že se staví jako obytné, nebo pochozí.

4) Bylo by dobré vysvětlit investorům, že i přes to, že je zelená střecha dražší, jsou její výhody tak velké, že se do ní vyplatí investovat. Co se týče výhod, tak je to především vliv na životní prostředí, hlavně ve městech, ale také velmi dobrá tepelná izolace domu.
V některých krajích ČR existují dotace na zelené střechy, bylo by ale dobré zavést je i v krajích, kde momentálně nejsou a případně je i zvýšit. Častým důvodem, proč lidé zelenou střechu nezvolí, jsou totiž finance.

Přeji hezký den
Barbora Trojanová