Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Vysočina 42 – Kraj Vysočina – obor: 2 Odpověď na téma: 42 – Kraj Vysočina – obor: 2

#23230
Tomáš Melichar
Host

Dobrý den,
velmi dobrá otázka, děkuji!
Stabilizace střely rotací kolem vlastní osy je asi nejlepší a nejméně náročná možnost jak dobře a přesně stabilizovat střelu.
Na obrázku je velikost tohoto fenoménu přehnaná, aby bylo lépe vidět co se děje. Ve skutečnosti u ručních střelných zbraní je tato odchylka opravdu minimální a máte pravdu, zhoršuje balistický koeficient střely, nikoliv však přesnost střelby. Pokud by zde tato stabilizace nebyla, střely by se převracely (viz video v prezentaci). Dělostřelecké granáty jsou v zadní části plněny většinou trhavinou, která tak posouvá těžiště granátu do přední části, tudíž by toto „vychýlení“ nemělo být tak zásadní. Všechny bal. grafy ať už v programu, nebo kdekoliv jinde zveličují „kulatost“ té bal. křivky, pokud by tyto dvě osy byly v poměru 1:1 ne a ne 1:100, tak by bylo zřejmé, že balistická dráha je velmi, velmi plochá. Máme tedy dva faktory, přehnanou „kulatost“ bal. trajektorií v grafu a přehnanou výchylku na obrázku… Tímto fenoménem bych se rád zabýval více a hlouběji, protože zde mám určité nezodpovězené otázky a mezery, které věřím že budu moct vyplnit na Univerzitě obrany konzultacemi s odborníky na balistiku.
S pozdravem Tomáš Melichar.