Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Vysočina 42 – Kraj Vysočina – obor: 6 Odpověď na téma: 42 – Kraj Vysočina – obor: 6

#23152
Adéla Kubištová
Host

Dobrý den,

1. Vysvětluji si to tím, že kousky nadrceného česneku tvoří větší masu, v porovnání s výluhem více buněk pohromadě a tím pádem i větší koncentraci účinné látky alicinu, zatímco výluh tuto látku obsahuje samozřejmě také, nicméně rovnoměrné a menší množství v celém objemu.

2. Nejsem si jistá, jestli správně rozumím otázce. Podle výsledků mé práce platí, že česnek nadrcený den před kultivací si účinnost zachovává, protože se alicin pravděpodobně uvolňuje postupně a ne okamžitě a najednou. Množství alicinu by mělo být za všech podmínek zhruba stejné (v rámci jedné odrůdy), protože jsem používala stejnou odrůdu na všechny podmínky.

3. Rizikem může být nadměrná konzumace, která by způsobila nežádoucí inhibici člověku prospěšných bakterií a problémy se zažíváním. V práci zmiňuji (jako pozitivní účinek) třeba snížení krevního tlaku nebo blokování shlukování krevních destiček, což by ale například u pacientů s nízkou hodnotou krevního tlaku nebo s nízkou krevní srážlivostí mohlo mít naopak negativní vliv. A samozřejmě také nepříjemný zápach potu nebo z úst.

4. Kromě alicinových tablet nebo prášku se prodávají například extrakty z česneku rozpuštěné v olejích nebo třeba roztocích kyseliny citronové.