Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Vysočina 42 – Kraj Vysočina – obor: 2 Odpověď na téma: 42 – Kraj Vysočina – obor: 2

#23091
Radek Novotný
Host

1. Moje první otázka se týká manipulace se sedátkem. Zajímalo by mě, jestli je vždy nutná asistence druhé osoby při nástupu a výstupu z auta. Pokud ne, tak jak je řešeno zajištění sedátka proti nechtěnému pohybu (aretace).

Při aktuální konstrukci ramene je zapotřebí asistence druhé osoby. Zajištění zatím není zkounstruováno, ale nabylo by nikterak složitě stačilo by použít kolík která by se zasunul do předem připravených otvorů a nechtěný pohyb by se zachytil. Avšak v další fázi bych chtěl rameno opatřit motorky, které by nechtěnému pohybu zabránily a celé rameno rozpohybovaly.

2. Také bych se chtěla zeptat na fungování tohoto prvku v provozu, přeci jen je to umístěno vně auta a v místech, kde se s takovým prvkem nepočítá. Byl tento problém s někým konzultován? Třeba jen orientačně. Zajímal jste se o podmínky schválení tohoto ramene pro provoz na komunikacích? Aby to třeba nevadilo při pohledu do zpětných zrcátek.

Abych byl upřímný tak k fungování v provozu má projekt ještě dlouhou cestu. Než bude možné ho začít používat je nutné zajistit mnoho testů, homologaci a v neposlední řadě tzv. crash test, který by ukázal jak se bude rameno chovat při autonehodě, aby nedošlo ke zranění pasažérů automobilu. A mnoho dalšího jak tak, aby splňoval bezpečnostní kritéria Evropské unie (které jsou dle mého názoru nejpřísnější, takže pokud by byly splněny, mohlo by se zařízení provozovat takřka po celém světě). Dále jsou rozměry navržené tak aby nepřečnívali, nebo pouze minimálně, přes okraj zrcátka, tím pádem by nebránil nikterak v provozu. A pokud bych měl odpovědět na dotaz ohledně zpětného zrcátka, tak není nic jednoduššího než připevnit na zpětné zrcátko nástavec, který se používá například při tažení karavanu, kdy je karavan širší než automobil.