Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Vysočina 42 – Kraj Vysočina – obor: 7 Odpověď na téma: 42 – Kraj Vysočina – obor: 7

#23035
Martin Antl
Host

Hezký den. Děkuji za otázku. Problematika postřiků je v České republice i v zahraničí velice diskutované téma, ať už v oboru zemědělství, sadařství tak i ve včelaření. Na našem území existují i různé aplikace, kde jsou propojené zemědělské podniky se včelaři a v případě, kdy zemědělská technika jede stříkat hmyzosnubnou rostlinu (v dnešní době převážně řepku), tak včelař dostane zprávu. Když ale zemědělec napíše včelaři během dne, že bude chemicky ošetřovat plodinu v okolí úlu, tak včelaři to v ničem nijak nepomůže, protože včely jsou venku z úlu a lítají. Někteří zemědělci posílají zprávu den předem, ale efektivita je stále stejná. Včelař nemůže ráno přijít k úlům a včely zavřít a vysvětlit jim, že dnes lítat nemohou. Proto je důležitá nejen domluva, ale také snaha vzájemně si vyhovět. Včelař chce, aby včely létaly a pracovaly na opylování naší krajiny a na druhou stranu zemědělci potřebují postříkat pole. Někteří hospodáři si ale neuvědomují, že to jsou právě včely, kdo zvedne výnos dané hospodářské plodiny. Nejlepší dohoda, která může mezi těmito skupinami proběhnout, je taková, aby zemědělci prováděli postřiky v brzkých ranních hodinách. Úplně nejlepší varianta by byla, kdyby pole byla postřikována v noci, protože postřik může působit přes noc a ráno už nemá takový vliv na opylující hmyz. V dnešní době se bohužel někde děje pravý opak. Znám z praxe, že někteří zemědělci nejen že postřikují během dne, ale míchají postřiky dohromady, aby ušetřily náklady za naftu. Tento nebezpečný koktejl se však pro většinu hmyzu stává smrtelným.
V zahraničí nevím o zákonech, které by zemědělcům nařizovaly postřikovat hmyzosnubné rostliny v noci, ale četl jsem, že v Jižní Americe existují skupiny farmářů, které jsou propojené se včelaři tak, že s nimi sepisují smlouvy o tom, aby své úly dal k jejich pozemku. Z toho důvodu, že včely farmářům zvyšují výnosy a včely jsou ušetřeny před postřiky, které by mohly být postřikovány ve dne.
S postřiky to má každý stát jinak, ale stále jsou ty samé postřiky. Evropská unie před dvěma roky zasáhla, jelikož se používaly tzv. neonikotinoidy, kam patří tři pesticidy, které škodí včelám a dalšímu hmyzu.