Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Zlínský 42 – kraj ZL – obory 03, 06 Odpověď na téma: 42 – kraj ZL – obory 03, 06

#22551
Eliška Fránková
Host

Dobrý den, děkuji za vaše otázky.
Dle výzkumu Aliance pro budoucnost bez zubního kazu (Alliance for a Cavity-Free Future, ACFF) z roku 2014 je 52% Čechů zvyklých chodit na preventivní zubní prohlídky dvakrát do roka. Pravidelné návštěvy zubního lékaře jsou podle mě nedílnou součástí správné dentální hygieny, navíc hodnotit správnost zubní hygieny můžeme jen u pacientů, kteří zubní lékaře navštěvují. Z dalších statistik vyšlo najevo, že pouze každý třetí ví, jak má správná dentální hygiena vypadat. Dále z průzkumu stomatologů vyplynulo, že mezizubní kartáček nebo dentální nit, které jsou pro správnou komplexní dentální hygienu nezbytné dvě třetiny lidí vůbec nepoužívá. I díky tomu se ukázalo, že devět lidí z deseti často trpí nějakým onemocněním ústní dutiny (často o tom sami ještě neví). Ačkoliv má odpověď zatím nezní příliš pozitivně, můj osobní názor je takový, že jsme na dobré cestě. Existuje velké množství nejrůznější programů pro děti i dospělé, v rámci kterých se učíme jak si správně čistit zuby a na co si dávat pozor (DM Veselé zoubky – program pro první třídy základních škol, ZDRAVÉ ZUBY – Orbit – program pro první stupeň základních škol…). Ačkoliv je trend zubních hygienistů stále poměrně nový 30% pacientů zubních ambulancí jsou zvyklí navštěvovat pravidelně i zubní hygienisty. Také některé pojišťovny podporují dentální hygienu příspěvky na správné dentální pomůcky – dentální nitě, mezizubní kartáčky, pasty, zubní kartáčky, indikátory plaku… Takže si myslím, že ze strany běžné populace je dentální hygiena stále ještě využívána v nedostatečné míře, ale věřím, že se budou statistiky časem zlepšovat.
Odstín zubů se zjišťuje pomocí vzorníku odstínu zubů. Zubař přikládá jednotlivé umělé zuby různých odstínů a hledá, co nejpodobnější odstín zubu pacienta. Tato metoda se nevyužívá pouze při bělení zubů, ale také například při určování vhodného odstínu bílé plomby.
U mého zubního lékaře je bělení zubů poměrně ojedinělé (4-6 pacientů ročně), hlavně z toho důvodu, že ambulance, kterou navštěvuji je poměrně dost orientovaná na pojišťovnu. Ale pan zubař mi potvrdil, že zájem o bělení zubů narůstá. Také je množství pacientů ovlivněno velikostí města – v Kroměříži je méně pacientů než například v Praze. V jiných ambulancích, které jsou více zaměřeny na estetickou stomatologii a zákroky, které si pacient platí sám, bývá bělení zubů „každodenním chlebem“. Konkrétní procenta bohužel neznám.