Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Středočeský 42-KK Středočeský -obor 16 Odpověď na téma: 42-KK Středočeský -obor 16

#22458
Pavel Jakubec
Host

Vít Koniuk
Tu cihelnu nevzdávejte. Prolustrujte katalogy Národní knihovny, případně mi napište hned po soutěži na mail (abych nezapomněl), protože bych měl mít kdesi k dispozici rozsáhlou knihu o cihelnách, která byla distribuována především elektronicky před několika lety. Pokud je tam slušně zpracovaná literatura a zdroje, mohl byste z ní načerpat inspiraci, jak na tu Vaši.

Není vyloučeno, že elenchy okresního úřadu v archivu nejsou. Někteří kolegové z dřívějších generací neuměli s těmito pomůckami pracovat, a tak se jich zbavili. V podstatě to je ale alfa a omega hledání v tak obřích fondech. Důležité je znát např. jméno majitele, firmy a období, v němž chcete hledat (doba výstavby, přestavby apod.).
Pokud mají v Lysé zpracovaný příslušný okresní soud z let 1850-1949 a k tomu tzv. sbírku listin, tak když si dojdete na katastr, že chcete k vybranému pozemku či stavbě (i neexistující) výpis z pozemkové knihy, dostanete řadu čísel, což jsou v podstatě čísla jednací z jednání na soudu lomená rokem a týkající se Vaší stavby. A v archivu Vám pak naleznou celou smlouvu i s těmi nejmenšími detaily. Ale v různých archivech je praxe různá.

Cihelny měly své značky, které mohou také pomoci. Bývají vyražené na svrchní ploše cihel. Už jste nějakou ze Sadské viděl? Při demolicích domů je to vděčný nález.