Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 18 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 18

#21516
Tomáš Černý
Host

Dobrý den,
děkuji porotě za otázky.

    Většina parkovacích systémů je poměrně nákladná a řada z nich nemá rozpoznávání SPZ. Můj napsaný systém je jak hardwarově nenákladný a umí rozpoznávat SPZ. Za předpokladu, že by program splňoval pár dalších podmínek (nějaká forma účetnictví, accessibility), bylo by vhodné marketovat produkt parkovištím, které primárně spoléhají na lidské zdroje — to by byla target audience. Potenciální zákazníky lze najít na online mapách.
    Ze zkušeností pro základní napojení do účetníctví stačí export CSV tabulky, který je velmi jednoduchý (endpoint, který jako argumenty bere počáteční a koncový čas exportu [ideální by byly presety na měsíc, rok etc.], popřípadě filtry a vrátí souboru csv). Tento formát podporuje například rozšířený software Pohoda od Stormware a jistě mnoho dalších. Myslíte-li evidenci zaměstnanců, tak software se nesnaží být vše, ale takhle jste evidenci, předpokládám, nemysleli.
    MongoDB jsem zvolil také kvůli tomu, že prototypovat a iterovat je rychlejší. Zároveň jsou operace rychlejší, ale to není tak podstatné. Druhý volba byla PostgreSQL — zvládá i netabulkové formáty dobře, což se ukázalo jako důležité až po volbě databáze.
    Většině zákazníků bývá jedno, jakou databázi systém používá a udržovat dvě verze softwaru, kde jedna pracuje s MongoDB a druhá například s Oracle by bylo obtížné už jen z toho důvodu, že jejich myšlenkový model je jiný.
    Myslím si, že BI nástroje by při tomto použití by byly overkill. Každopádně nějaká forma integrace by šla zařídit přidáním abstrakční vrstvy při zápisu, ale ještě lepší by bylo využít db.collection.watch (prostě dostáváme aktualizace z MongoDB a můžeme si je ještě nechat předzpracovat) v separátním programu, který by aktualizace v druhé databázi aktualizoval. Při úplném převodu na jinou DB by se naštěstí nemusel díky GraphQL měnit frontend kód, pouze by se změnil přístup k datům.