Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 10 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 10

#21284
Jan Kabíček
Host

Dobrý den,

1) Sensor, který se nachází na vnitřní straně květináče, měří úroveň vlhkosti půdy. Když květina vyschne a vlhkost klesne pod určitou hodnotu, tak se spustí čerpadlo a květina se začne zalévat do té doby, dokud sensor nedetekuje horní mez vlhkosti, která je stanovena v programu. Jelikož je sensor velmi přesný, tak dokáže měřit několik úrovní vlhkosti o kterých vás dokáže informovat chytrý asistent.

2) RGB podsvícení horní průhledné části květináče slouží především jako noční lampička, ale jelikož je horní část průhledná tak některým květinám např. orchidejím by vyhovovalo světlo na kořeny. Světlo by však mohlo být využito jaké jako přisvícení rostlině.

3) Určitě tuto možnost mohu zvážit. Zatím květináč zavlažuje podle květinu podle úrovně vlhkosti půdy.

4) Při dolévání vody do nádrže vám chytrý asistent hlásí jednotlivé úrovně vody jako 20%, 40%, 60%, 80% a při 100% vám oznámí, že nádrž je plná.

5) Toto jsem vyřešil tím, že čerpadlo je spínáno v intervalech tzn. sepne na nějakou chvíli a počká až voda proteče půdou zkontroluje vlhkost a případně sepne znovu. To zabrání přetečení vody přes okraj květináče. Záleží samozřejmě také na propustnosti půdy.

6) Jednotlivé části jsou k sobě sešroubovány a mezi nimi se nachází gumové těsnění vytištěné na 3D tiskárně, které zabrání průniku vody do elektrické části.

7) Kdybych uvažoval o prodeji, tak bych rozhodně vyvinul 2. generaci květináče která by fungovala na platformě Raspberry pi a jednotlivé květináče by mezi sebou mohli komunikovat. Cena by se stanovila podle jednotlivých konfigurací květináče. Někomu by třeba stačilo pouze automatické zavlažování a cena by mohla být nižší.