Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 16 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 16

#21100
Kateřina Fantová
Host

3) Domníváte se, že pro analýzu změny by stálo za to zvážit (vedle obsahu a formy díla) i osobní osudy akademika Běhounka? Jak mohly ovlivnit jeho díla?
Jistě ano. Za komunismu byl Běhounek vysoce postaveným a váženým akademikem. V této pozici si nemohl dovolit příběh nezkreslit ve prospěch SSSR bez rizika, že o svou pozici přijde. Tato pozice mu umožňovala jezdit do zahraničí a účastnit se na mezinárodním poli vědy. Je také otázkou, nakolik byl Běhounek obeznámen s realitou komunismu v SSSR. Musíme také zmínit, že po návratu do Čech v roce 1928 byl oslavován jako hrdina. Co se týče vztahu k Itálii, mohl na ni zanevřít kvůli tomu, jak se fašistická vyšetřovací komise postavila k celé situaci vzducholodi. Běhounek kapitána Italie Nobila velmi respektoval a v knize z roku 1955 celé vyšetřování, jež Nobila označilo za viníka katastrofy, výrazně odsuzoval.

2) Příběh vzducholodi Italia zpracoval Běhounek v různých formátech, žánrech a obdobách. Proč jste si vybrala právě tato dvě vydání a v čem vidíte limity tohoto srovnání?
Na prvním místě určitě stojí, že pro mě byla tato vydání nejlépe dostupná. Vydání z roku 1928 obsahuje pravděpodobně nejčerstvější a nejméně zkreslený záznam událostí. Vydání z roku 1955 nabízí pohled z období nejtvrdšího komunismu, takže je tam naopak zkreslení pravděpodobně vidět nejvíc. Protože jsou to navíc obě knihy (a ne třeba kniha a film), lépe se srovnávají.

3) Jakou roli mohla hrát Běhounkova autocenzura?
Je zde několik možností. Běhounek si byl vědom reality komunistického režimu, ale protože si chtěl zachovat svou vědeckou pozici, rozhodl se ustoupit propagandě v knize pro děti. Druhá varianta je, že to dělal z přesvědčení a zde se zase nabízí různá vysvětlení – Že opravdu tolik podporoval SSSR, nebo že nenáviděl fašistickou Itálii a chtěl ji postavit do kontrastu s SSSR.
Zároveň je nutné zdůraznit, že Běhounkova autocenzura je pouze jednou z hypotéz, proč se knihy liší, a existují ještě další možné důvody.