Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 12 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 12

#20987
Martin a Veronika Vondrovi
Host

Dobrý den,
děkujeme za zajímavé otázky. Pokusíme se je zodpovědět co možná nejpřesněji. Kdybyste měli jakékoliv doplňující otázky, rádi je také zodpovíme. Už se těšíme!

1) Náš pedagogický cíl je jednoduchý – naučit lidi matematiku nebo alespoň vybudovat jejich pozitivnější vztah k tomuto krásnému oboru. Za svůj školní život jsme se setkali s mnoha spolužáky, kteří v matematice lidově řečeno plavali, ale když jsme jim matematiku přiblížili zábavnější formou, ať už různými druhy her, nebo třeba soutěžemi, našli si k matematice cestu a nakonec je začala i bavit. Jde především o pozitivní motivaci, to je třeba zdůraznit.
Náš herní cíl je především o chronologickém postupu dějem. V tomto ohledu jsme se nechali inspirovat seriály, kdy na konci každé epizody přichází „cliffhanger“ – napínavý moment, který diváka donutí sledovat další díly, aby se dozvěděl, jak příběh skončí. Každý level v naší hře tudíž takovýmto momentem končí.
A tímto vlastně odpovídáme na poslední část otázky. Díky příběhu je hráč motivován postupovat ve hře dál a plnit matematické úkoly. Tím, že hráč příklad vypočítá, se mu dostává odměny nejen ve formě pokračování děje, ale také mnoha pochval a obdivu od nehráčských postav a nových znalostí z matematiky. 🙂

2) Zaprvé jsme chtěli mít v názvu slovní hříčku. Při vytváření hry nás provázelo spousty problémů, až jsme si začali myslet, že práce bude jedna velká pohroma. No, a z toho vznikl tedy název POHRAMA. Přemýšleli jsme, jaká slova použít, aby vytvořila tuto zkratku. „Poloprofesionální“ se zdálo jako ideální volba, vzhledem k tomu, že nejsme profesionálové, ale ohlasy mnohých, kteří tuto hru testovali, byly zcela pozitivní a lidé hru srovnávali s jinými, již dříve vytvořenými hrami, které mají úspěch.

3) Hra je určena především pro žáky středních škol, nicméně zahrát si ji může každý. Právě proto, aby byla pro všechny přínosem, jsme se rozhodli obsáhnout ve hře teorii a zahrnout podrobný postup řešení všech příkladů. Pokud tedy někoho matematika zajímá, může se naučit mnoho nového. A kdo se s matematikou úplně nekamarádí a chce si pouze zahrát dobrodružnou hru, může v sekci „příklady“ najít všechna řešení, která pouze zadá do požadované kolonky a hra ho pustí dál. V této fázi může sice každý podvádět, ale naše hra není o nucení studentů do počítání, nýbrž o dobrovolnosti a vlastní snaze se zlepšovat.
Co se zařazení do vzdělávacího procesu týče, chtěli bychom zachovat statut dobrovolnosti hry, tedy aby si mohl matematiku individuálně procvičovat každý podle sebe, avšak bylo-li by to nezbytné, lze snadno odstranit sekci „příklady“, popřípadě k ní omezit přístup.