Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Zlínský 42 – okres Kroměříž – obory 2, 3, 6, 8, 18 Odpověď na téma: 42 – okres Kroměříž – obory 2, 3, 6, 8, 18

#20614
Vendula Mihaldová
Host

Dobrý den, děkuji za Vaše dotazy. V současné době zařízení s technologií CAD/CAM (například mnou zmiňovaný systém CEREC) není běžnou součástí vybavení zubních ordinací. Vybavenost ordinací v České republice je sice daleko lepší, než například před deseti lety. Pro zajímavost, pan doktor Bjaček, který je mentorem mé práce, byl v roce 2009 vůbec prvním zubařem na Moravě, který systém CEREC pro svou ordinaci zakoupil. V celé České republice tehdy byla pouze dvě další taková zařízení. Situace se za tu dobu rapidně vylepšila, ale pro představu, nyní tímto zařízením s technologií CAD/CAM v celém okrese Kroměříž disponují pouze dvě ordinace. Pokud tedy Váš zubní lékař toto zařízení využívající CAD/CAM technologie nevlastní, samozřejmě je možnost navštívit kteréhokoliv jiného zubaře bez nutnosti přeregistrování, stejně tak, jako v případě jakéhokoliv jiného vyšetření.
Co se týče druhého dotazu, cena za zhotovení protetické zubní náhrady je stejná pro všechny pacienty bez rozdílu – i neregistrovaný pacient zaplatí u zubaře obvyklou částku. Ovšem ceník jednotlivých ordinací je individuální, ceny se tedy mohou značně lišit. Mimo jiné záleží i na lokaci konkrétní ordinace. Pokud tedy navštívíte zubaře v Praze či jiném velkém městě, může být cena za zubní náhradu až dvojnásobná. Jak jsem zmiňovala ve své videoobhajobě, za zhotovenou protetickou korunku by pacient u nás v Kroměříži zaplatil 5 000 Kč, ale v Praze by stála asi 13 600 Kč.