Hlavní stránka Fóra Obhajoby 2021 – Královéhradecký kraj 43 – kraj KHK – obory 4, 7, 8 Odpověď na téma: 43 – kraj KHK – obory 4, 7, 8

Karolína Luxová
Host

1:
Cíl: Naučit se zacházet se spermioanalyzátorem a programem SCA – vědomosti a zkušenosti předat učitelům ve škole.Zmapovat nejčastěji se objevující morfologicky abnormální spermie (MAS). Porovnat ředidla VIP 3 a BIO PIG.
Závěr: Naučila jsem se zacházet se spermioanalyzátorem a programem SCA. Své zkušenosti jsem předala učitelům ve škole.Zmapovala jsem nejčastěji se objevující MAS – smyčka, distální a proximální protoplazmatická kapénka.Porovnala jsem ředidla VIP 3 a BIO PIG a zjistila, že za použití ředidla VIP 3 se v inseminační dávce vyskytuje větší procento pohyblivějších a rychlejších spermií.

2:
Ano.Myslím si, že ačkoli se výsledky liší pouze o pár procent, tak jejich vliv na inseminační dávku je odlišný. Jejich složení není naprosto totožné, tudíž nemají stejné vlastnosti a stejný vliv na inseminační dávku. Další možností jak porovat tato krátkodobá ředidla by byla nainseminovat určitý počet prasniček inseminační dávkou vyrobenou ve stejných podmínkách, pouze za použití odlišných ředidel. Inseminovalo by se třídenní inseminační dávkou ( jelikož krátkodobá ředidla slouží k uchování spermatu na tři dny, schopnost oplození postupně klesá až vymizí úplně) a porovnávala by se úroveň prasení, počet selat ve vrhu a počet mrtvých a přeživších selat.Inseminační dávky by byly uskladněny ve stejných podmínkách a inseminované prasničky by musely mít stejné podmínky, resp. stejný věk, stejnou výživu, stejný způsob chovu, stejný zdravotní stav atd., aby se eliminovaly rozdíly mezi jednotlivými prasničkami.