Hlavní stránka Fóra Obhajoby 2021 – Královéhradecký kraj 43 – kraj KHK – obory 15, 16 Odpověď na téma: 43 – kraj KHK – obory 15, 16

Aneta Železová
Host

Odpověď:
1a) Praděda se vyučil v roce 1929 strojním zámečníkem. Poté 1 rok pracoval jako zámečnický dělník u formy Ježek Opočno. Poté byl 3 roky nezaměstnaný nebo pracoval jen příležitostně na různých místech. (v mé práci na str. č. 43). Poté nastoupil na prezenční vojenskou službu. Myslím si, že se praděda už nechtěl vrátit k nejisté práci, protože byla hospodářské krize první republiky, kdy byla vysoká nezaměstnanost.
1b) Po ukončení 2. světové války vstoupil praděda v roce 1946 do KSČ. Vloni v létě jsme se byli podívat ve srubu Štěrkovna u Hlučína, kde jsme také navštívili vojenské muzeum Darkovičky. Tam jsme s dvěma průvodci, mimo jiné řešili, proč asi praděda vstoupil do KSČ. Bylo nám řečeno, že „Vojákům ze západní fronty nic jiného nezbývalo. Pokud nechtěli mít problémy“. Jestli to tak bylo i u mého pradědy, tak to už nevím. Věřím, že jako komunista byl slušný člověk.

2)Obrázek 15: Fotoalbum 2 – fotka dole (str. 30)
Zde je vyfoceno Staré náměstí v Hradci Králové, toto místo je stejné, a vím to, protože v Hradci Králové studuji a často tudy chodím.
Obrázek 17: Fotoalbum 4 (str. 32)
Srub Štěrkovna jsem sama navštívila a fotky jsou z mé návštěvy vidět i v seminární práci. Jak je ale vidět, místo se hodně změnilo a ani já jsem se tam moc nemohla vyznat.