Hlavní stránka Fóra Obhajoby 2021 – Královéhradecký kraj 43 – kraj KHK – obor 17 Odpověď na téma: 43 – kraj KHK – obor 17

Lucie Sklenářová
Host

17 Lucie Sklenářová
Ekologická témata v české politice
Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové, Orlické nábřeží 356/1, 50003 Hradec Králové

1. otázka – Jak vyplývá ze systému výběru respondentů kvalitativního dotazníkového šetření (muži – 3 věkové kategorie, 2 úrovně vzdělání ke každé + ženy se stejným systémem), minimální počet pro jeho funkčnost je právě 12 respondentů. Právě 12 respondentů jsem oslovila z toho důvodu, že jsem od nich vyžadovala velmi konkrétní a složité odpovědi a jejich ucelený názor. Mít utvořený kvalitní ucelený názor na tuto problematiku je pro běžného člověka kvůli menšímu rozšíření dat a nedostatečnému zařazení problematiky do výuky relativně složité. Proto jsem se rozhodla oslovit pouze 12 respondentů – v tomto případě měli ucelený názor a byli schopni konkrétně odpovídat na otázky, což je vše, co jsem v kvalitativním dotazníkovém šetření potřebovala.

2. otázka – Strana Zelených má dlouhodobě relativně proměnlivý program. V roce 2017 (volby do Poslanecké sněmovny) byl pravděpodobně i díky vedení Matěje Stropnického více sociálně zaměřen, nicméně do Poslanecké sněmovny je nevynesl. V současnosti pod vedením Michala Berga a Magdaleny Davis je sociální aspekt programu výrazně potlačen, více se soustředí vyloženě na ekologii a podobá se spíše programům pravicových stran. I tak je ale zatím bez příznivých výsledků. Proto si myslím, že problém Strany zelených není v pravo-levé orientaci programu, ale spíše v těch častějších změnách, neschopnosti oslovit běžné voliče a jejich mediální prezentaci.
Poslední dva body spolu samozřejmě souvisí. Dřívější snaha Zelených o rozšíření nepopulárních témat ji v očích běžných lidí zanesla do škatulky „levice“ (případně neomarxisti či bolševici), aniž by strana reálně levicovou politiku upřednostňovala. Bohužel tohle ale bylo vidět, ne jejich ekologické názory, které se od strany víceméně čekají. Proto ačkoli už teď sociální témata řeší výrazně méně, z té pomyslné škatulky jí to nedostalo.
Dalším faktem je především dřívější nechuť k tvoření koalic. V nedávných krajských volbách místy tvořila koalice s ČSSD, to už je ale teď kvůli výsledkům sjezdu sociální demokracie znovu pasé. Nějakou naději vidím alespoň ve snaze utvořit koalici s menšími subjekty vyznávajícími podobné hodnoty, nehledě na pravici nebo levici.
Abych to shrnula, největší problémy vidím v častých výrazných změnách programu, špatné mediální prezentaci a dřívější koaliční nepřizpůsobivosti, které vedou k neschopnosti oslovit běžné voliče a tedy nízkým volebním výsledkům.