Hlavní stránka Fóra Obhajoby 2021 – Královéhradecký kraj 43 – kraj KHK – obor 17 Odpověď na téma: 43 – kraj KHK – obor 17

Tereza Prokešová
Host

Dobrý den,
pro svůj výzkum v rámci praktické části jsem zvolila téma asistovaná reprodukce a interrupce z toho důvodu, že mi přijde důležité o těchto tématech diskutovat. Témata výrazně hýbou společností, a názory na ně se v populaci značně liší, což je podle mého názoru ovlivněno mnoha faktory (věk, náboženství, pohlaví atd). Řekla bych tedy, že mým primárním cílem bylo potvrdit hypotézu, že tyto faktory mají na individuální pohled člověka na danou problematiku značný vliv, což se do jisté míry podařilo. Další neopomenutelným důvodem bylo to, že téma je osobně velmi důležité i pro mě, a respondenty jsem touto cestou chtěla přimět k tomu, aby se nad mnou položenými otázkami skutečně zamysleli. V neposlední řadě, ze všech dílčích témat, která se v mé práci objevila, jsou to právě tato dvě témata, která podle mého názoru otevírají největší prostor k zajímavé diskuzi. Značnou část respondentů tvořili mí spolužáci, se kterými bych, až se i naše ročníky vrátí do škol, právě nějakou diskuzi a výměnu názorů vycházející z dotazníku ráda zrealizovala.
Co se týče odpovědi na otázku č. 2 – dotazník vyplnilo celkovým počtem 12 mužů. Na otázku č. 12 (vyjádření názoru na provádění interrupcí) souhlasí s prováděním interrupcí 10 mužů z 12, což činí 83 % z celkového počtu respondentů mužského pohlaví. Pro porovnání, žen souhlasí nepatrně více, celkově 87,5 % respondetů ženského pohlaví. Na otázku č. 15 (rozhodovat o ukončení či zachování těhotenství by mělo být právem výhradně těhotné ženy) odpovědělo kladně 7 z 12 mužů, což činí 58 % respondentů mužského pohlaví (žen souhlasí 83 %). Dá se tedy říci, že muži (i když se jich téma nedotýká podle mého názoru tak osobně, jako žen), se dívají na problematiku interrupce poněkud přísněji. To samozřejmě může způsobovat pro ženy jisté problémy a komplikace, když uvážíme, že ve většině světových politických organizací dominují muži (jak uvádíte v otázce). Problémy jsou samozřejmě o to výraznější, pokud stát funguje například na výrazně patriarchálním systému. V takovýchto případech se pak výrazně rozvíjí v práci zmíněná potratová turistika.
Děkuji za dotazy a přeji hezký den
Tereza Prokešová