Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 09 strojírenství, hutnictví a doprava Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 09 strojírenství, hutnictví a doprava

#24561
Radim Kundrata
Host

Dobrý den,
blokové schéma elektroniky jsme vytvořili sami. Komponenty jsme na desce rozložili tak, aby od sebe byla oddělena část se síťovým napětím a s nízkým napětím ovládací elektroniky. Ukázka je v odkazu níže. Zapojení je ale nedokončené, především z důvodu omezené konzultace s elektrikářem.
Program řízení dokončen ještě není, jedná se u nás (i se zapojením Rapsberry Pi) až o poslední krok při realizaci projektu.
Pracovní oblast kompresorů byla kontrolována s pomocí datasheetu výrobce – především podle rozsahu teplot ve výparníku (uvedeno -15 až 10 °C). Ve starší dokumentaci byla vykreslena i pracovní oblast v závislosti na kondenzační a vypařovací teplotě (bohužel od doby návrhu prošly webové stránky výrobce změnou, nyní jsou uvedeny pouze výkonnostní charakteristiky pro kondenzační teploty 35; 45; 55 °C). V horkém počasí by mohlo docházet k přetěžování kompresorů. To bychom řešili použitím „pump down“ cyklu na konci ohřívání vody. Expanzní ventil se uzavře, většina chladiva se přečerpá z výparníku do kondenzátoru. Tím se zabrání nejen zpěnění oleje v kompresoru, ale i přetížení kompresorů v době, kdy je výparník rozehřátý a tlak na vstupu by byl příliš vysoký. Snížení vypařovací teploty ovlivní i vypnutí ventilátoru na výparníku během běhu.
V budoucnu bych chtěl projekt dokončit a upravit jej tak, aby byl optimalizován k ohřevu vody přímo u nás v domě.
Odkaz: https://imgur.com/a/TjPThDh