Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 13 ekonomika a řízení Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 13 ekonomika a řízení

#24510
Josef Tatíček
Host

1) Pokud budeme vycházet ze studie EDriverLicence, pak účastníci výuky vnímají odlišnost obsluhy elektromobilu pozitivněji. Samotné řízení vozidla je snažší (především pro úplně začínající řidiče, díky absenci spojkového pedálu a nutnosti řazení při jízdě).
Pokud budu vycházet z vlastních primárních průzkumů, většina dotázaných ocení jednoduchost řízení elektromobilu. Dobíjen í probíhá pdoobně jako tankování vozidla.

2) Je možné brát investici do elektromobilu v autoškole spíše jako marketingový tah nebo je to spíše otázka výuky na nových technologiích? Co podle autora převyšuje?
Dle mého názoru naprosto převyšuje inovativnost výuky. Pevně věřím, že základním pilířem moderního člověka je vzdělání – a to ve všech oblastech.
Sám z vlastní zkušenosti vím, že kvalita českých autoškol je nevalná (dokládám nehodovostí mladých řidičů, neúspěšností u zkoušek, nízkou cenou za řidičský průkaz, za kterou nelze poskytnout kvalitní vzdělání). Elektromobily mohou přispět k revoluci v české společnosti. ČR, jako země s vysokým podílem automobilového průmyslu na HDP potřebuje jednak prodávat elektromobily (převážně do firem) a také vyrábět. Potřebujeme zlepšit povědomí o elektromobilech v ČR.

3) Ano, elektromobil legislativně figuruje jako vozidlo s automatickou převodovkou. Lze si tedy udělat řidičský průkaz sk. B automat (řidičský průkaz opravňující pouze k řízení vozidel s automativkou převodovkou). Pokud potřebujeme i klasický řidičský průkaz sk. B na vozidla s manuální převodovkou, stačí nám jedna doplňující zkouška.
4) Velké. Zároveň přinese i velké příležitosti, zajišťující dobíjení elektromobilů, které mohou investovat do zlepšení infrastrujktury, rozšíření počrtu dobíjecích stanic atd.
Průměrný čech ujede s automobilem denně do 50 km. Průměrný dojezd dnešbních elektromobilů se pohybuje mezi 200 – 400 km. I za situace domácího nabíjení elektromobilů nepředpokládám, hromadné nabíjení elektromobilů ve stejný čas. Lidé budou dobíjet elektromobily v práci, po cestě z práce domů, v obchodních centrech, případně ze stojanů na ulicích.
5) Ano, jedná se o tento dokument. Rentabilitu studie dokládám informacemi o autorech – ředitel IFA, prestižního německého automobilového institutu při univerzitě HfWU. Dle životopisu nemá žádné konexe na automobilku Daimler ani na autoškolu ACADEMY Holding AG (životopis zde: https://de.linkedin.com/in/prof-dr-stefan-reindl-9b185a58, https://www.ifa-info.de/team/institutsleitung/), dále Nils Garlipp, M. A. (bohužel nedohledán) a Alexander Wottge, B. A. (vědecký spolupracovník, taktéž pro automobilku Daimler ani autoškolu nikdy nepracoval, více zde: https://at.linkedin.com/in/alexander-wottge). IFA je velmi prestižním institutem, často citovaným v německých automobilových magazínech.

6) Žák dělající méně chyb při řízení zajistí větší spokojenost instruktora. Ve voze se zlepší atmosféra a vztah mezi žákem a instruktorem.