Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 07 zemědělství, potravinářství, … Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 07 zemědělství, potravinářství, …

Viktoria Babíková
Host

1. Netvrdím, že FIP je nové onemocnění, jen, že v minulosti se o něm tolik nevědělo a nemluvilo. V posledních letech se počet nakažených zvyšuje a majitelé koček o něm začínají mít povědomí.
Poprvé byla popsána začátkem 70. let v USA: Teprve po dvaceti letech byla potvrzena její virová etiologie.
To ano, mohou, sama jsem se s touto situací při své praxi na klinice setkala, zde vždy lékař doporučuje testy opakovat po několika týdnech, aby se přítomnost viru prokázala či naopak vyvrátila. Poté se nám také přítomnost viru může potvrdit pokud zvíře kladně reaguje na léčbu. Jiné způsoby diagnostiky mi známé nejsou, svou práci jsem vypracovávala podle zkušeností z kliniky, kde pokud si nejsme jisti, tak provádíme test, ale pokud jsou příznaky jasné či je zvíře ve špatném stavu, většinou majitelům doporučujeme následnou anestezii. Ráda bych se v budoucnosti při svém studiu zabývala i řešením nových způsobů diagnostiky.

2. Prevalence se v Evropě pohybuje okolo 6% a samozřejmě se poté pravděpodobnost u zvířat chovaných ve vyšších koncentracích zvyšuje. Až 50% koček má ale na tuto nemoc přítomné protilátky, což znamená, že u koček se vir vyskytl. Do budoucna se počet nakažených bude nejspíše stále zvyšovat, protože i na klinice máme stále víc a víc nových případů.

3. V praktické části se přítomnost nákazy diagnostikovala pouze sérologickými testy. Pitvy na klinikách jsou nově (asi rok) zákonem zakázány a ve většině případů si majitelé ani nepřejí provádět pro potvrzení diagnózy.