Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 07 zemědělství, potravinářství, … Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 07 zemědělství, potravinářství, …

Adéla Samuelová
Host

Dobrý den,
níže jsou odpovědi na Vaše dotazy.
Dotaz č. 1: Musím se přiznat, že přesné biologické rozdíly (počet bičíků pro příklad) neznám. Ale jedním z rozdílů je určitě místo prvního nalezení obou bakterií. Bacillus velezensis a Bacillus subtilis (bacil senný žijící v půdě) se také jistě liší ve svém genomu a stavbě. Podrobnější rozdíly bych musela jistě dohledat.
Dotaz č. 2: Nejsem si jistá, ale přípravek si myslím jmenuje Botrybel, ale ten už je na trhu možná déle. Bohužel jsem tento přípravek na zahrádce neměla možnost vyzkoušet, ani tak moji příbuzní, od kterých byly vzorky napadených rostlin odebrány. Moji příbuzní bohužel jsou zastánci chemických postřiků, takže jejich přechod na jiný druh ochrany by mohl možná skončit i hádkou. Každopádně na mé zahrádce bych přípravek možná vyzkoušela.
Dotaz č. 3: Shodou okolností toto mělo být další pokračování mé práce, ale jelikož jsem v maturitním ročníku, rozhodli jsme se s dalšími pokusy již nepokračovat. Silice se v biologické ochraně rostlin dají použít stejně jako třeba již zmíněné mikroorganismy. Hlavním pokračováním této práce, kterou jsem konzultovala s odbornými pracovníky, bylo i vyzkoušet výtažky, které každý člověk moc dobře zná a jsou běžně dostupné v našem okolí, tedy nic nenáročného a nezatěžující přírodu. Například použití výtažků z česneku nebo máty. Dále bych právě zkoumala jejich účinnost na rostlinách, tedy jak velkou měrou dokáží inhibovat růst patogenů na rostlině. Tyto biologicky aktivní látky představují pro pěstitele jednodušší způsob aplikace ochrany, která rostlinu nebude jakýmkoliv způsobem inhibovat. Dle mého názoru, využití silic je někde na rozhraní mezi biologickou a chemickou ochranou rostlin. Ale ráda bych také zmínila i to, že práce takzvaně v terénu bývá často jiná. I přestože v laboratořích budou silice fungovat velmi dobře, v reálném životě působí na rostlinu mnoho dalších faktorů, které mohou přípravek smýt (déšť), nebo celou rostlinu trvale poškodit a podobně. Důležité je vždy vše vyzkoušet i za běžným podmínek v přírodě, které laboratoř nikdy neposkytne.