Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 15 teorie kultury, umění a umělecké tvorby Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 15 teorie kultury, umění a umělecké tvorby

Ema Pešatová
Host

Jsem toho názoru, že pohled lidí typu Jaroslav Novotný na svět se od pohledu většinové populace lišit nemusí. Ale právě lidi typu Jaroslav Novotný se rozhodli svět přetvořit k svým představám, a nejen ho vnímat takový, jaký je. Tento fakt mi přijde na jejich životech nejzajímavější. Šli proti proudu, aby nenechali svět přetvářet je, ale aby oni přetvářeli svět, i když jejich cesta mohla skýtat nespočet překážek.

Orientační podnázev jsem zvažovala. Měl znít “Učitel filmování, filmař učení.”, ale nakonec jsem ho neuvedla, protože jsem se obávala, že by tento hravý podtitul nevyzněl neseriózně.

Co se týče práce s korespondencí, ihned se mi vybaví režisér, spisovatel a cestovatel Petr Horký, autor knihy Filmaři Hanzelka a Zikmund. Který přiblížil čtenářům zrod a vývoj filmařské kariéry cestovatelů, právě i díky přístupu ke korespondenci Jaroslava Novotného s cestovateli Hanzelkou a Zikmundem.

Nejsem si jistá, jak přesně vyjádřit míru, avšak ráda bych uvedla, že do práce jsem vnesla své myšlenky a svůj pohled na osobnost Jaroslava Novotného. Co se týče životních dat, snažila jsem se ověřit jejich správnost.

Svůj přínos spatřuji v odlišnosti publika, které mám možnost oslovit. Během práce jsem měla řadu příležitostí sdělit příběh Jaroslava Novotného (nejen) svým vrstevníkům a troufám si říct, že jsem v nich zbudila zájem. Poslední dobou si pohrávám s myšlenkou, že bych se ráda pokusila proniknout na Zlínský Filmový Festival, který se každoročně pořádá ve Zlíně a nabídnout přednášku právě o Jaroslavu Novotném.

V nejbližší době chystám výstavu v podobě rekonstrukce pracovny Jaroslava Novotného na zámku v Martinicích u Dolních Kralovic. Snažím se vyhledávat příležitosti, jak osobnost Jaroslava Novotného zviditelnit.