Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ 42. celostátní přehlídka ONLINE 42. CP SOČ online – obor 18 informatika Odpověď na téma: 42. CP SOČ online – obor 18 informatika

Jonáš Havelka
Host

Dobrý den,
posílám odpovědi k Práci 4 — neuronové sítě

1. Ano. Text by se však musel trochu zjednodušit (detailně popsat, jak se od jedné rovnice dostávám k druhé a proč to dělám, a přidat ilustrační obrázky). Výsledné rovnice by si mohl následně žák zkusit naprogramovat a vyzkoušet si, že neuronové sítě nejsou magie, kterou umí jen vystudovaný informatik, ale že je zvládne vytvořit i sám.

Žák by jistě měl vědět něco o maticích, hlavně maticové násobení (pro to bych mu doporučil https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1soben%C3%AD_matic). Znalost derivací (alespoň vědět, o co jde) je jistě výhodou, avšak pravděpodobně stačí osvětlit, že derivace určuje, jak moc se daná proměnná podílí na výsledku.

2. Kotlin jsem si zvolil proto, že je inovativní a má široké spektrum využití (ať už na webových stránkách, na počítači jako takovém, či v zařízení se systémem Android, kde je dokonce oficiálním hlavním programovacím jazykem). Pro neuronové sítě se hodí i z důvodu, že ho lze kompilovat do binárního kódu, tedy jejich učení může probýhat rychle (s využitím všech zdorjů počítače), i když cílová platforma, kde budou již naučené neuronové sítě využívány je pomalá (např. web).

Mě, jako člověka, co si oblíbil Javu, Kotlin velmi zaujal, jelikož odstraňuje mnoho nedostatků Javy (např. chybějící lambda funkce), přidává mnoho zajímavých konceptů, zkracuje a zpřehledňuje kód a nabízí širší využití. V Kotlinu se mi programuje dobře, rychle a snadno v něm hledám chyby nebo vytvářím dobrou strukturu programu.