Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Vysočina 42 – Kraj Vysočina – obor: 3,4 Odpověď na téma: 42 – Kraj Vysočina – obor: 3,4

Vítězslav Havlíček
Host

Dobrý den, paní Burešová,
mé odpovědi na položené dotazy jsou:
1. Vyhledávání sekvencí a proteinového templátu a přiřazení sekvencí mi zabralo několik dní. Jak zmiňujete, člověk se musí nejdříve s databázemi naučit pracovat. Nejedalo se o jednoduchou činnost. Databáze nabízí mnoho způsobů nastavení hledání sekvencí nebo templátů. Proto bylo potřeba přesně specifikovat, co bych chtěl nalézt. Následně jsem musel z nalezených sekvencí sestavit mnohočetné přiřazení sekvencí, které jsem sestavoval přes software Geneious. S touto metodou jsem se rovněž musel seznámit a pochopit jeho princip, což mi také zabralo pár dní.
2. V budoucnu plánuji osekvenovat druhy letounů, u kterých je známa infekce vzteklinou a jejichž sekvence genu pro mGluR2 se nenachází v databázi GenBank. Jedná se především o druhy jako je například Myotis myotis a Myotis daubentonii.
3. Většina evropských zemích, zejména západní Evropy, byla prohlášena za vztekliny prosté. Především ve východní Evropě je ovšem prevalence vyšší. Stále se zde můžeme setkat s mnoha případy nákazy vzteklinou. Z hlediska výskytu tohoto onemocnění jsme na tom dobře hlavně díky úspěšnému zavedení účinných programů jako je orální vakcinace lišek nebo povinné očkování domácích mazlíčků.
Děkuji za dotazy.
Vítězslav Havlíček