Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Vysočina 42 – Kraj Vysočina – obor: 6 Odpověď na téma: 42 – Kraj Vysočina – obor: 6

#23139
Eliška Cyrusová
Host

Dobrý den, Vážená paní doktorko, v první řadě děkuji za Vaše otázky, nyní se je pokusím co nejlépe zodpovědět. V případě jakýchkoli dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat na e-mailu: cyrusovael@gmail.com, ráda Vám je zodpovím.

1. Jedná se o buňky, které se obecně vyskytují v kostech, konkrétně u zubů se jim říká odontoklasty, jejich funkcí je resorpce, tedy odbourávání, zubní tkáně za účelem nahrazení dočasných zubů za zuby stálé. Buňky s opačnou funkcí se nazývají osteoblasty, či konkrétně v tomto případě odontoblasty, které slouží naopak k tvorbě nové tkáně.
2. Obvykle se jedná o dolní řezáky a to zhruba kolem 6. měsíce věku dítěte.
3. Ano, na toto téma jsem hovořila se zubní lékařkou i dentální hygienistkou, obě se ovšem shodují na tom, že tuto pomůcku svým pacientům spíše nedoporučují. U dospělých není vyloženě nutná, jelikož dochází k přirozenému odstraňování povlaku tužší stravou. Pokud ji ovšem pacient používat chce, nebo je povlak markantně zmnožený, doporučují spíše gumovou škrabku, nikoli plastovou. Případně je k odstranění povlaku jazyka vhodné použít zubní kartáček s měkkými vlákny. Nicméně, u dětí se tato pomůcka vůbec nedoporučuje. Při jejím používání dětmi může docházet k nekontrolovanému dráždění povrchu jazyka, což může zapříčinit vážné poškození papil na jazyku.
4. Acidita prostředí v dutině ústní je v průběhu celého dne velmi proměnlivá, na což má vliv zejména příjem stravy. Po jídle se pH v dutině ústní výrazně snižuje, což vede k demineralizaci zubní skloviny, která je následně velmi náchylná. Existuje ovšem opačný proces, tj. remineralizace, který v dutině ústní probíhá přirozeně. V dnešní době ovšem existuje řada studií, která potvrdila, že mechanické drásání demineralizované skloviny (tudíž čištění ihned po jídle), může mít spíše negativní účinek. Nejčastěji se doporučuje čištění s odstupem 20-30 minut po jídle, tzn. po snídani.
5. Dětem se v závislosti na jejich věku doporučuje jiná zubní pasta z důvodu množství fluoridových iontů v konkrétní pastě. Děti často zubní pastu při čištění polykají, a pokud by byl obsah fluoru v pastě neadekvátní jejich věku, mohlo by dojít k fluoróze. Jedná se o poškození zubní skloviny způsobené nadměrným příjmem solí tohoto prvku. Projevuje se nejprve bělavými a později až nahnědlými skvrnami na zubech.
6. Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná o základní polohu horních a dolních zubních oblouků při úplném skusu.