Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Středočeský 42-KK Středočeský -obor 5,7,8 Odpověď na téma: 42-KK Středočeský -obor 5,7,8

Adéla Samuelová
Host

Dobrý den,
1) Na zahradě mých známých, kteří byli součástí experimentu, vždy aplikují na rostliny chemické prostředky. Na naší zahradě tomu ale je vždy jinak. Rostliny neošetřujeme chemickými prostředky, proto mě toto téma velmi zaujalo, když mi byla nabídnuta přes mou profesorku biologie toto téma. Navíc jsem se již dříve zajímala o ochranu naší planety, ale to především z hlediska člověka a očkování. Chtěla jsem se na ochranu života na zemi podívat i z té druhé stránky, rostlinné.
2) Představu množství bakterií v konkrétních číslech úplně nemám, ale jsem přesvědčena, že množství se může pohybovat i v řádech miliard. Hlavní faktor bude především ten, jak moc je rostlina patogenem zasažena.
3) Podle mého, je to možné, samozřejmě by se musely provést další laboratorní pokusy, kde by se tato metoda ochrany aplikovala. Proti houbovým patogenům by mohl být funkční jistě též, záleželo by určitě i na koncentraci Bacillus velezensis.
4) Tato bakterie je schopná produkce sloučenin, které zabraňují opakovaným útokům mikroorganismů tím, že v rostlině tyto látky vyvolají proces ochrany (systémovou rezistenci). Dalo by se to možná přirovnat k očkování u člověka, kdy si lymfocyty zapamatují „protivníka“, proti kterému později ví, jak „bojovat“.