Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Středočeský 42-KK Středočeský -obor 16 Odpověď na téma: 42-KK Středočeský -obor 16

#21973
Pavel Jakubec
Host

Milá Terezo (Růžičková),
pro mě jsou Vaše odpovědi vyčerpávající. Zareaguji pouze na některé z bodů.

Pokud se v budoucnu hodláte zabývat dějinami před rokem 1945, budete si muset k angličtině a ruštině osvojit alespoň základy němčiny. Nemusíte nutně rozumět Sasíkovi v Kauflandu v Drážďanech (tomu stejně nerozumí nikdo), ale usnadní Vám to práci pro případ, že na němčinu někde narazíte. Třeba Vás k tomu okolnosti časem přivedou.

S těmi hovorovými termíny bych tak přísný nebyl. Bývalí vězni nikdy neříkají koncentrační tábor, ale zásadně koncentrák nebo lágr, stejně tak ne ubytovna nebo ubikace, ale barák, protože i v němčině se občas používá přejatý termín die Baracken.

Nucených prací bylo několik druhů. O totálně nasazeném píše jiný autor letošní SOČky, ale tzv. uzavřené pracovní nasazení nebo též nucené pracovní nasazení se skutečně týkalo vězňů v koncentračních táborech. Od ledna 1945 na něj byly typicky nasazovány osoby z rasově smíšených manželství (potomci i partneři), které se do táborů dostávaly právě až v těchto posledních vlnách transportů.

Výzkum, který provádíte formou dotazů (mailových, telefonických, korespondenčních) na instituce je stejný jako jakýkoli jiný výzkum. Povinností dotazovaného subjektu je, aby Vám sdělil zdroje (fondy, sbírky), z nichž čerpá svou odpověď. I kdyby to člověk na druhé straně věděl z hlavy, pořád se to odněkud kdysi musel dozvědět. Zdrojem tedy zpravidla není odpověď, kterou Vám podá, ale pramen, z něhož tuto odpověď zkomponoval. Jiné je to pochopitelně u osobních vzpomínek pamětních, soukromých osob. Tam uvedete formu Vaší komunikace, jméno, datum (etnografové jdou v identifikaci ještě dál, dokonce až na samou hranici evropského nařízení GDPR).