Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 10 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 10

Jiři Štengl
Host

Dobrý den,
Nepoužil jsem úplně doslova Azbest nýbrž Osinek, což je bezpečnější a novější verze Azbestu. Problém je v tom, že se v dnešní době nic jiného v elektrotechnice nepoužívá. Tento materiál najdete i ve stropních světlech, kde by mohlo dojít ke vznícení z důvodu vzniklého tepla.
1. Při ceně elektřiny 1.150 Kč/kWh (nejnižší co jsem našel) by 8 hodinový denní provoz vyšel na zhruba 55.2 Kč. Příkon pěstírny je omezen na 200W softwarem.
2. Ano je, v nádrži je umísťených 12 měděných tyček, které mají určovat úroveň vody, bohužel obvod, který zajišťoval jejich přesné řízení a určování vody mi nefunguje. Naštěstí 2 nejdelší z nich jsou připojené k mikrořadiči, takže ty fungují a zároveň zjišťují, zdali je v nádrži dost vody.
3. Ano programoval – je naprogramována v Kotlinu za pomocí Android studia, zde přikládám i odkaz na GitHub repozitář se zdrojovými kódy do pěstírny a do aplikace. Aplikace má cca 1200 řádků a pěstírna 700 https://github.com/MinionCZ/PlantGrow2
4. Provozní náklady jsou víceméně jen za vodu a za elektřinu (které jsou zmíněné výše), stavba pěstírny spotřebovala zhruba 4-5 tisíc Kč. Nejdražší komponenty byly LED, chladiče a PLA do 3D tiskárny.
5. Přiznám se že není, takovouto konstrukci jsem řešil poprvé a uznávám, že má v určitých způsobech své mouchy. Když se na to podívam z elektrotechnického hlediska, tak v případě, že by natekla do přístroje voda by ve většině případů bylo bez následků (málé stejnosměrné napětí, které není nebezpečné). Problém by nastal u zdroje, který je připojen k síti. Ovšem zdroj je řádně uzemněn a v případě vniknutí vody by vyhodil pojistky. Po vyhození pojistek by samozřejmě pěstírna neměla být užívana. Co bych navrhoval za úpravu by bylo vodě odolně ošetřit zdroj, ale následně by zde mohl být problém s odvodem tepla.