Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 10 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 10

#21560
David Huml
Host

Dobrý den,
Tento nápad jsme dostali koncem září 2018, dron byl dokončen začátkem února 2019. Dohromady tedy cca 5 měsíců.

2) Ne tak docela, u většiny moderních ovladačů rychlosti motoru je důležitá jejich schopnost se automaticky přizpůsobit připojenému motoru. Manuální ladění není nutností, ale je důložité aktualizovat firmware jednotlivých ovladačů, protože ty, se kterými dorazí z továrny bývají zastaralé.

3) Ve finální verzi dronu už nejsou žádné námi vyráběné součástky, během stavby jsme ale experimentovali s 3D tiskem, měli jsme tištěný držák na kameru, kryt baterie a uchycení antén. Časem jsme ale zjistili, že tištěné součástky nevydrží stres kritických situací jako např. pád z deseti metrů z důvodu nouzového přerušení letu, nebo při prudkém zastavení např. o strom.

4) Otázka ceny kupovaných součástek oproti vyrobených je třeba dát do kontextu. Pokud se bavíme o pasivních součástkách a struktuře dronu, je levnější využít 3D tisku, pokud jde ale o elektronické součástky, je těžké soupeřit s nízkými cenami čínských produktů. Většinou se tedy buď nevyplatí, nebo je ušetřeno tak málo peněz, že se skoro vyplatí zakoupit si součástku a mít na ní záruku.

5) Ano, zůčastnili jsme se soutěže Stavíme vlastní drony pořádane ČVUT Drone academy, součástí této soutěže byl i závod skrze překážkovou dráhu. Je to ale zatím naše jediná závodní zkušenost.