Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 10 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 10

#21540
Lukáš Rajmont
Host

Dobrý den,
Vývoj samotného zařízení byl necelý půl rok. Mechanickou konstrukci jsem navrhl v programu 3D programu AUTODesk Inventor. Sepsání postupu práce trvala okolo dvou měsíců.

1) Z hlediska úrazu před elektrickým proudem je připojen ochranný vodič na šasi osciloskopu. Síťový transformátor zajišťuje galvanické oddělení od sítě. Vysoké napětí pro napájení obrazovky je vedeno vodiči se zesílenou izolací (bužírka).

2) 0-5 MHz. Ve vstupních obvodech není řešená kompenzace kmitočtu, jako u profesionálních osciloskopů. Zesilovač je stejnosměrně vázaný, neobsahuje vazební kapacity, což byla nejnáročnější část návrhu s použitím elektronek. (S dnešními polovodiči to není žádný problém.)

3) Elektronkové zařízení musí být minimálně 20 min zapnuté, aby se ustálily parametry. Dále se osciloskop zkalibruje s pomocí známého signálu. Jak se známou amplitudou tak frekvencí. Pak při měření neznámého signálu stačí sesynchronizovat.

4) Výrobní cenou byl v podstatě čas, strávený vývojem. Mechanická část vyšla na 700,- s naohýbáním šasi podle výkresu. Síťový transformátor vyšel na 350,-. Použité součástky a elektronky byly ze zásob.

Osciloskop používám převážně v X-Y režimu v dalších projektech, jako při zobrazování charakteristik různých součástek. Samozřejmě vím že by to celé šlo realizovat na počítači, ale zatím nemám zkušenosti s programováním. Výhodou elektronek je jejich absolutní elektrická nezničitelnost.