Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 11 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 11

#21434
Michal Beneš
Host

Dobrý den,

1. Jak podle Vás ovlivňuje rozhodnutí stavebníka postavit pasivní dům jeho základní tvar?

Stavebník má plné právo si rozhodnout o všem, v souladu se stavebním zákonem. Takže pokud se rozhodne postavit pasivní dům a zároveň ho chce ho chce hodně členitý klidně může. Je to i technologicky proveditelné. U pasivních domů platí všeobecné pravidlo, že chceme dosáhnout co nejmenších ochlazovaný ploch, jako právě obvodových stěn. Což nás vede k ideálnímu návrhu kvádrů nebo krychlí.
Nicméně v dnešní době se už moc stavebníků nespokojí s pouhou krabicí, ačkoliv by byla úsporná. A na tom není nic špatného. Takže rozhodnutí o stavbě pasivního domu nemusí ovlivnit jeho základní tvar.

2. Co všechno může být zapojeno do systému chytré domácnosti?

K systému chytré domácnosti se dá připojit úplně veškerá elektronika v domě. Samotné osvětlení, veškeré spotřebiče, zabezpečovací systém s kamerovým systémem,
automatické žaluzie a okna s automatickým otevíráním nebo květináče se zelení s automatickým zavlažováním. Také vzduchotechnický systém s klimatizací a systém vytápění, popřípadě zařízení na vlastní výrobu el. energie nebo na filtraci vody. Ve větším budovách taky veškeré komunikace, jako výtahy a automatické dveře. Také se dá spojit s kompletní počítačovou sítí. Vše by mělo být spojeno k jedné centrální ovládací jednotce, popřípadě opatřeno o záložní zdroj el. energie.
V ideálním případě by se dal celý dům ovládat na dálku, například z mobilního telefonu. To se může hodit například při odjezdu na dovolenou. Nemusíte dělat žádné opatření, dům se o sebe postará i bez vás a vy ho můžete na dálku pozorovat. Samozřejmě největší výhoda je menší starost o domácnost, jako je časté větrání nebo hlídání vypnutých světel.

3. Otázka spíše k zamyšlení, zda je vhodně zvolený poměr mezi plochou hlavní obytné místnosti a plochami hal a chodeb. A také otázka, jaké je možné využití prostoru pod pultovou střechou objektu?

Ano, prostor hal a chodeb je veliký. Nicméně samotné chodby tolik nedělají, nejvíce prostoru je v hlavní vstupní hale o rozloze 26 metrů čtverečních. Nicméně tento prostor nepovažuji za ztracený. Chodba se dá využít pro pořádání společenských nebo rodinných akcí. Například umístění vánočního stromečku a následné rozdávání dárků. Může fungovat jako druhý obývací pokoj bez televize, spíše pro sházení lidí. Také tato vstupní hala představuje dominantu celého objektu, které jsem chtěl docílit z hlediska architektonického. Je hned za zádveřím, takže je to první velká místnost, kterou kterýkoliv nově příchozí uvidí. Také při návrhu vzduchotechniky je s ní počítáno jako s obytnou místností a je doplněna o přívod čistého vzduchu, na rozdíl od chodeb a pomocných místností.
Prostor pod pultovou střechou je navržen jako půdní prostor bez vytápění. Vstup je sklápěcím žebříkem, který je umístěn do otvoru ve stropu. Tento půdní prostor může sloužit pro úschovu věcí, které rodina potřebuje, avšak nevyužívá je tak často.

Děkuji
Michal Beneš