Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 5, 8 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 5, 8

#21427
Tomáš Pokstefel
Host

Dobrý den, děkuji za zajímavé otázky, na které bych vám rád odpověděl.
1. Hlavním záměrem mé práce bylo přesvědčit širokou veřejnost o tom, že i v naší České republice můžeme najít přírodní krásy takového charakteru, které nikde jinde na světě nenajdete. Zároveň jsem ale také chtěl nejen občanům České republiky trochu přiblížit a říci několik důležitých i zajímavých informací o Českém ráji, které by mohli vědět a díky nimž se právě do tohoto malebného kraje podívat. Má práce vyšla, opravdu, neboť díky mé prezentaci se lidé dozvěděli mnoho informací o památkách, které naleznou v Čechách.
2. Českého ráje se mohou dotknout jako skoro každé přírodní památky neukáznění turisté, kteří se nemumí v přírodě chovat, například vyhazováním odpadků do přírody. Zároveň ale hlavním problémem je nadměrné čerpání neobnovitelných zdrojů (jako třeba těžba železné rudy, uhlí, měďi nebo mnoho drahých kamenů) a také znečištění ovzduší od automobilů apod.
3. Určitě ano! Protože v Českém ráji se nachází také Globální Geopark UNESCO Český ráj, který byl vyhlášen v roce 2005 kvůli tomu, že zde zde nalezneme nejrůznější typy hornin z různých geologických období. Nejstaršími horninami v parku jsou muskovitické metagranity a metadiority, jejichž vznik byl datován asi před 540 milionů let. Na tomto území probíhala i několikrát sopečná činnost.